Μία από τις πιο συναρπαστικές βραδιές στην Ιστορία του Champions League ήταν η 9η Απριλίου 2024. Δύο απίστευτοι προημιτελικοί, δύο ματς στα οποία εκατομμύρια φίλαθλοι παρακολούθησαν ποδοσφαιρική πανδαισία, με γκολ και συνεχείς ανατροπές. Το ποδόσφαιρο στα καλύτερά του!

Η κάτοχος του τροπαίου, Μάντσεστερ Σίτι και η Ρεάλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3 με ανατροπή στην… ανατροπή στη Μαδρίτη. Με τη συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου το σκορ ήταν 2-1 για τη «βασίλισσα» παρότι η Σίτι είχε προηγηθεί. Ήταν μόλις ο δεύτερος νοκ-άουτ αγώνας στα χρονικά του θεσμού με τρία γκολ στα πρώτα 15 λεπτά. Στο β΄ ημίχρονο οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέκτησαν το προβάδισμα με δύο «απανωτά» καταπληκτικά γκολ των Φόντεν, Γκβάρντιολ, αλλά «απάντησε» στο 79΄ ο Βαλβέρδε για το τελικό 3-3.

Έτσι, η Ρεάλ απέφυγε την ήττα σε ματς με ιστορική σημασία για τον Κάρλο Αντσελότι, που έγινε ο πρώτος προπονητές με 200 αγώνες στη διοργάνωση. Η Σίτι παραμένει αήττητη εδώ και 14 μήνες στη διοργάνωση και έχει πλέον τον πρώτο λόγο ενόψει της ρεβάνς της επόμενης Τετάρτης.

Στο βόρειο Λονδίνο η εμπειρία της Μπάγερν μέτρησε περισσότερο από τον ενθουσιασμό και τη φόρμα της Άρσεναλ. Οι Βαυαροί απέσπασαν πολύτιμο 2-2 και ελπίζουν ότι στη ρεβάνς της 17ης Απριλίου θα προκριθούν, διασώζοντας μια χαμένη σεζον. Για τους φιλοξενούμενους σκόραρε με πέναλτι ο Χάρι Κέιν, ο οποίος συμπλήρωσε 15 γκολ εναντίον της Άρσεναλ, βρίσκοντας δίχτυα σε κάθε μία από τις τελευταίες δέκα σεζόν είτε ως παίκτης της Τότεναμ είτε -πλέον- της Μπάγερν! Με το γκολ αυτό ο Άγγλος έφτασε τα 39 γκολ στα πρώτα του 38 ματς της καριέρας του στο Μόναχο.

Ο Ζερζ Γκνάμπρι σημείωσε το πρώτο γκολ των πρωταθλητών Γερμανίας, κόντρα στην ομάδα στην οποία ανδρώθηκε ποδοσφαιρικά. Για τους «κανονιέρηδες» το σκορ είχε ανοίξει ο Σάκα, ενώ το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Τροσάρ μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια και ασίστ του Γκαμπριέλ Ζεσούς.

Ρεάλ Μαδρίτης – Μάντσεστερ Σίτι 3-3 (Cosmote Sport 2)

Γκολ: 2′ Μπερνάρντο Σίλβα (Σίτι), 12′ αυτ. Ντίας (Ρεάλ), 14′ Ροντρίγκο (Ρεάλ), 66′ Φόντεν (Σίτι), 71′ Γκβάρνιολ (Σίτι), 79′ Βαλβέρδε (Ρεάλ)

Κίτρινες κάρτες: Τσουαμενί, Καρβαχάλ – Ακάντζι, Μπερνάρντο Σίλβα

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν, Καρβαχάλ, Ρούντιγκερ, Τσουαμενί, Μεντί, Βαλβέρδε, Καμαβινγκά, Κρος (71′ Μόντριτς), Μπέλιγχαμ, Ροντρίγκο (71′ Μπραχίμ Ντίας), Βινίσιους (86′ Χοσέλου).

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Ορτέγκα, Ακάντζι, Στόουνς, Ντίας, Γκβάρνιολ, Ρόδρι, Κόβατσιτς, Μπερνάρντο Σίλβα, Φόντεν (87′ Άλβαρες), Γκρίλις, Χάαλαντ.

Άρσεναλ – Μπάγερν Μονάχου 2-2  (Cosmote Sport 3)

Γκολ: 12′ Σάκα (Άρσεναλ), 18′ Γκνάμπρι (Μπάγερν), 32′ πεν. Κέιν (Μπάγερν), 76′ Τροσάρ (Άρσεναλ)

Κίτρινες κάρτες: Παρτέι – Ντέιβις, Κέιν

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Κίβιορ (46′ Ζιντσένκο), Ράις, Ζορζίνιο (67′ Χεσούς), Έντεγκααρντ, Σάκα, Χάβερτς (86′ Παρτέι), Μαρτινέλι (67′ Τροσάρ).

Μπάγερν Μονάχου (Τόμας Τούχελ): Νόιερ, Κίμιχ, Ντάιερ, Ντε Λιχτ, Ντέιβις, Γκορέτσκα, Λάιμερ, Σανέ (66′ Κομάν), Μουσιάλα, Γκνάμπρι (70′ Γκερέιρο), Κέιν.