Έπειτα από τρεις σερί ήττες η Μετς νίκησε με ανατροπή τη Λανς με 2-1 στο «Stade Saint-Symphorien» στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 29ης αγωνιστικής στη γαλλική Ligue 1 και πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα» παραμένοντας «ζωντανή» στη μάχη για την παραμονή.

Απ’ την άλλη πλευρά η Λανς έμεινε μακριά απ’ τη νίκη για 4ο σερί παιχνίδι (2 ισοπαλίες, 2 ήττες) και νιώθει έξτρα πίεση απ’ τη Ρεμς (και σε δεύτερο πλάνο απ’ τις Μαρσέιγ και Ρεν) για την 6η θέση που οδηγεί στο επόμενο Europa Conference League.

Η Λανς πήρε «κεφάλι» στο σκορ με εύστοχο πέναλτι του Σοτόκα στο 13′, όμως η Μετς κατάφερε να «γυρίσει» το ματς πριν απ’ το ημίχρονο με δύο προσωπικά γκολ του Τζόρτζες Μικαουτάτζε στο 34′ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λέπτου, κρατώντας τη νίκη στα χέρια της ως το φινάλε.