Με μία εντυπωσιακή ανατροπή κι ενώ βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, η Γιουβέντους επικράτησε με 4-2 της Τορίνο στο μεγάλο ντέρμπι της πόλης, με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 24ης αγωνιστικής, επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται το τελευταίο διάστημα.

Η είδηση του αγώνα ήταν η επιστροφή του Πολ Πογκμπά στην ενεργό δράση. Ο Γάλλος διεθνής μέσος ταλαιπωρήθηκε από το ξεκίνημα της σεζόν με συνεχείς τραυματισμούς, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να βοηθήσει την ομάδα του. Σήμερα έκανε το ντεμπούτο του στην τρέχουσα περίοδο μπαίνοντας στον αγωνιστικό χώρο στο 69ο λεπτό αντί του Μπαρενετσέα κάτω από το θερμό χειροκρότημα της εξέδρας.

Η 4η διαδοχική νίκη των «μπιανκονέρι» στη Serie A (έμειναν για 7ο σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις αήττητοι, με μόλις μία ισοπαλία) τους έφερε στο -6 από την έκτη Αταλάντα και το ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ περιμένουν και την απόφαση για την έφεση που έχουν υποβάλλει μετά την τιμωρία της αφαίρεσης 15 βαθμών που τους επιβλήθηκε πριν από λίγο καιρό.

Η «γκρανάτα» προηγήθηκε δύο φορές στο πρώτο μέρος, με γκολ των Καραμό στο 2ο λεπτό και Σανάμπρια στο 43′. Η Γιουβέντους είχε ισοφαρίσει 1-1 στο 16 με το γκολ του Κουαδράδο κι έκλεισε το ημίχρονο ισοφαρίζοντας 2-2 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τέρμα του Ντανίλο.  στο δεύτερο μέρος η Γιουβέντπους πέτυχε την πλήρη ανατροπή φθάνοντας στο τελικό 4-2 χάρη στα τέρματα των Μπρέμερ (71′) και Ραμπιό (81′). Ως εκ τούτου οι «μπιανκονέρι» έμειναν για 18ο συνεχόμενο ματς αήττητοι απέναντι στην Τορίνο (14-4-0) και συγκεκριμένα από τον Απρίλιο του 2015, όταν είχαν χάσει με 2-1.

Tα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 24ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Serie A:

Έμπολι-Νάπολι 0-2 (17΄ αυτ. Ισμαϊλί, 28΄ Οσιμέν)

Λέτσε-Σασουόλο 0-1 (65΄ Τόρστβεντ)

Μπολόνια-Ίντερ 1-0 (76΄ Ορσολίνι)

Σαλερνιτάνα-Μόντσα 3-0 (52΄ Κουλιμπαλί, 66΄ Κάστανος, 72΄ Καντρέβα)

Ουντινέζε-Σπέτσια 2-2 (22΄ Μπέτο, 55΄ Περέιρα – 6′, 72΄ Ενζολά)

Μίλαν-Αταλάντα 2-0 (25΄ αυτ. Μούσο, 87΄ Μεσάιας)

Βερόνα-Φιορεντίνα 0-3 (12΄ Μπάρακ, 38΄ Καμπράλ, 88΄ Μπιράγκι)

Λάτσιο-Σαμπντόρια 1-0 (80΄ Λουϊς Αλμπέρτο)

Κρεμονέζε-Ρόμα 2-1 (17΄ Τσατζού, 82΄πεν. Τσιοφάνι – 71΄ Σπινατσόλα)

Γιουβέντους-Τορίνο 4-2 (16΄ Κουαδράδο, 45΄+1 Ντανίλο, 71΄ Μπρέμερ, 81΄ Ραμπιό – 2΄ Καραμό, 43΄ Σανάμπρια)