Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι βρίσκει σιγά-σιγά την αγωνιστική του φόρμα και οδήγησε σήμερα την Μπαρτσελόνα στη δύσκολη νίκη επί της μαχητικής Αλαβές με 2-1, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της LaLiga.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους «μπλαουγκράνα» βρίσκοντας γκολ μόλις στο 1ο λεπτό και λίγο μετά τη σέντρα με τον Ομοροντιόν και οχυρώθηκαν στην άμυνα τους για να κρατήσουν το σκορ. Ο Πολωνός όμως σταρ βρήκε τον τρόπο και ισοφάρισε πρώτα στο 53′ και μετά στο 78ο λεπτό έδωσε τη λύση από το σημείο του πέναλτι.

Η 13η αγωνιστική:

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Θέλτα 4-3 (37΄ Σανσέτ, 45΄+4, 52΄ Γκουρουθέτα, 90΄+7 πεν. Μπερενγκέρ – 25΄ Άσπας, 41΄ Μπαμπά, 66΄ Λάρσεν)

Ράγιο Βαγεκάνο-Τζιρόνα 1-2 (5′ Γκαρσία-42′ Ντόβμπικ, 65′ Σάβιο)

Αλμερία-Σοσιεδάδ 1-3 (76′ Αρίμπας-62′ Ογιαρθάμπαλ, 90’+ Φερνάντες, 90’+ Θουμπιμέντι)

Γρανάδα-Χετάφε 1-1 (45΄+4΄ Βιγιάρ – 2΄ Μαγιοράλ)

Οσασούνα-Λας Πάλμας 1-1 (73΄ Μπούντιμιρ – 70΄ Μολέιρο)

Ρεάλ Μαδρίτης-Βαλένθια 5-1 (3΄ Καρβαχάλ, 42΄, 49΄ Βινίσιους Τζούνιορ, 50΄, 84΄ Ροντρίγο – 88΄ Ντούρο)

Μπαρτσελόνα-Αλαβές 2-1 (53′, 78′ πεν. Λεβαντόφσκι-1′ Ομοροντιόν)