Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φεράν Τόρες, ο Μπαρτσελόνα νίκησε 4-2 τη Μπέτις και συνεχίζει την «καταδίωξη» της Ρεάλ και της Τζιρόνα. Οι «μπλάουγκράνα» πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στις αρχές του β΄ ημιχρόνου και έδειξαν ότι θα «καθάριζαν» εύκολα το ματς στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν».

Ο… ανανεωμένος Ίσκο με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά έφερε το ματς στα ίσια, όμως ο Φεράν Τόρες ήταν αποφασισμένος να κερδίσει… μόνος του το ματς. Έχοντας πετύχει τα δύο πρώτα γκολ της «Μπάρτσα», ήταν αυτός που έδωσε την ασίστ στον Ζοάο Φέλιξ για το 2-3 στο 90΄ και συμπλήρωσε χατ-τρικ διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στο 90+2΄.

Όσο για τη Μπέτις του Σωκράτη Παπασταθόπουλου, που αγωνίστηκε σε όλο το διάστημα του παιχνιδιού, βρίσκεται στην 8η θέση της κατάταξης.

Η 21η αγωνιστική:

Αλαβές-Κάντιθ 1-0 (51΄ πέν. Ριόχα)

Ράγιο Βαγεκάνο-Λας Πάλμας 0-2 (35΄ Μολέιρο, 83΄ Χαβιέρ Μουνόζ)

Βιγιαρεάλ-Μαγιόρκα 1-1 (45+1΄ Σέρλοτ – 90+1΄ Γιαμπρές)

Βαλένθια-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-0 (61΄ Ντούρο)

Θέλτα-Σοσιεδάδ 0-1 (11΄ Μέντες)

Οσασούνα-Χετάφε 3-2 (9΄ Ραούλ Γκαρσία, 31΄ Μουνιόζ, 80΄ Αρέσο – 64΄ Μαγιοράλ, 68΄ Μακσίμοβιτς)

Ρεάλ Μαδρίτης-Αλμερία 3-2 (56΄ Μπέλινγχαμ, 67΄ Βινίσιους, 90΄+9 Καρβαλιάλ – 1΄ Ραμαζανί, 43΄ Γκονζάλεθ)

Μπέτις-Μπαρτσελόνα 2-4 (56΄, 59΄ Ίσκο – 21΄,48΄, 90+2΄ Φεράν Τόρες, 90΄ Φέλιξ)

Τζιρόνα-Σεβίλλη 22:00