Με τον Κορέα να σημειώνει από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, μαζί με το τέρμα της ανατροπής, η Ατλέτικο Μαδρίτης υπερασπίστηκε την έδρα της, απέναντι στην Κάντιθ, για την 8η αγωνιστική της LaLiga. Οι «ροχιμπλάνκος» έφτασαν στη νίκη με 3-2, συμπληρώνοντας τις τρεις διαδοχικές νίκες στο ισπανικό πρωτάθλημα και πέντε στο σύνολο, με τις οποίες «πάτησαν» τετράδα, μετά τη βαριά ήττα και της Αθλέτικ Μπιλμπάο από τη Σοσιεδάδ με 3-0.

Η Κάντιθ άνοιξε το σκορ με το… καλησπέρα, όταν στο 12΄ ο Πιρές έγραψε το 1-0, ενώ 15 λεπτά αργότερα ο Μαρτί έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Όλα αυτά βέβαια μέχρι να πάρει… μπροστά ο Κορέα, ο οποίος μείωσε στο 32΄ σε 2-1 και στο 66΄ ολοκλήρωσε την ανατροπή. Νωρίτερα (στο 46΄) ο Μολίνα είχε ισοφαρίσει, αναπτερώνοντας τις ελπίδες της Ατλέτικο.

Στο στάδιο «Benito Villamarin», η Μπέτις πανηγύρισε «τρίποντο» μετά από τρεις αγωνιστικές που μέτρησε δύο ισοπαλίες και μία ήττα, κάμπτοντας άνετα (3-0) την αντίσταση της Βαλένθια, που μετράει πλέον τέσσερις ήττες. Το γκολ του Ντιαό στο κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου και αυτό του Ρόκα στην αρχή της επανάληψης έβαλαν τις βάσεις της νίκης, η οποία είχε επιστέγασμα το τέρμα του Ελζαζουλί στο 85΄.

Η 8η αγωνιστική:

Μπαρτσελόνα-Σεβίλλη 1-0 (76΄ αυτ. Σέρχιο Ράμος)

Χετάφε-Βιγιαρεάλ 0-0

Ράγιο Βαγεκάνο-Μαγιόρκα 2-2 (4΄ Ροβέρα, 90+12΄ Φαλκάο – 44΄ Μουρίκι, 59΄ Σάντσες)

Τζιρόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 0-3 (17΄ Χοσελού, 21΄ Τσουαμενί, 71΄ Μπέλιγχαμ)

Σοσιεδάδ-Αθλέτικ Μπιλμπάο 3-0 (30΄ Νόρμαντ, 48΄ Κούμπο, 66΄ Ογιαρθάμπαλ)

Αλμερία-Γρανάδα 3-3 (41΄, 44΄, 45+1΄ Λουίς Σουάρες – 66΄ πεν. Μπράιαν, 70΄ Ρικάρντ, 86΄ Ουζούνι)

Αλαβές-Οσασούνα 0-2 (36΄ Αρνάιθ, 90΄ Μπούντιμιρ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Κάντιθ 3-2 (32΄, 66΄ Κορέα, 46΄ Μολίνα – 12΄ Πιρές, 27΄ Μάρτι)

Μπέτις-Βαλένθια 3-0 (41΄ Ντιαό, 52΄ Ρόκα, 85΄ Εζαλζουλί)