Το ντεμπούτο του Χρήστου Μανδά κάτω από τα δοκάρια της Λάτσιο, από το περασμένο καλοκαίρι που είχε ενταχθεί στο δυναμικό της, συνοδεύτηκε με τεράστια πρόκριση στους ημιτελικούς του Coppa Italia επί της «μισητής συμπολίτισσας», Ρόμα, με 1-0.

Το ντέρμπι «de la capitale» κρίθηκε από το πέναλτι-γκολ του Ματία Τζακάνι στο 51ο λεπτό, παράβαση που ο διαιτητής Ορσάτο υπέδειξε μετά την εξέτασης της φάσης από το VAR.

Οι «λατσιάλι» του Μαουρίσιο Σάρι παρέμειναν αήττητοι για 9ο σερί ματς σε πρωτάθλημα και Κύπελλο απέναντι στους «Ρωμαίους» ως (τυπικά) γηπεδούχος (6-3-0), ενώ για πρώτη φορά μέσα στη σεζόν μετρούν τέσσερις διαδοχικές νίκες! Το αήττητο της Ρόμα στο «Ολίμπικο» έσπασε απόψε μετά από τέσσερις και πλέον μήνες.

Το κλίμα στις εξέδρες του «Ολίμπικο» ήταν τεταμένο πριν από τη σέντρα, με τους οπαδούς των δύο ομάδων να ανταλλάσουν φωτοβολίδες γι΄ αρκετά λεπτά και να χρειάζεται αστυνομική παρέμβαση, προκειμένου να εκτονωθεί η κατάσταση.

Στα τελευταία λεπτά και στις καθυστερήσεις υπήρξε μεγάλη ένταση και στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα ο Ορσάτο ν΄ αποβάλλει τους Πέδρο (Λάτσιο) και Αζμούν (Ρόμα).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο Κύπελλο Ιταλίας, καθώς και τα ζευγάρια της ημιτελικής φάσης του Coppa Italia έχουν ως εξής:

Φιορεντίνα-Μπολόνια 5-4 πέν. (0-0 κ.δ. και παρ.)

Λάτσιο-Ρόμα 1-0

Μίλαν-Αταλάντα 21:45