Αν και στη Serie A μετράει το τελευταίο δεκαήμερο δύο σερί ήττες απ’ τις Μπολόνια (2-1) και Κάλιαρι (4-3), στο Coppa di Italia η Φροζινόνε αποδεικνύει και φέτος πως θα είναι πολύ «σκληρό καρύδι» για όλους. Η Τορίνο πάντως το ένιωσε με τον πιο σκληρό τρόπο, καθώς η ομάδα του Εουσέμπιο ντι Φραντσέσκο νίκησε την «γκρανάτα» με 2-1 στην παράταση (1-1 κ.δ.) και προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης.

Η Φροζινόνε προηγήθηκε πολύ νωρίς, μόλις στο 5ο λεπτό με το γκολ ενός… Ιμπραΐμοβιτς. Όχι του… Ζλάταν, αλλά του 17χρονου Γερμανού επιθετικού Αριόν Ιμπραΐμοβιτς, ο οποίος αγωνίζεται στην ιταλική ομάδα ως δανεικός απ’ την Μπάγερν Μονάχου.

Ο Ζίμα στο 31′ έφερε το ματς στα ίσα για την Τορίνο κι οδήγησε τον αγώνα στην παράταση. Εκεί όμως «μίλησε» το πείσμα των φιλοξενούμενων, που πήραν τη μεγάλη πρόκριση, χάρις σε ένα πολύ ωραίο γκολ του Ρεϊνιέρ στο 98′.

Η Φροζινόνε θα αντιμετωπίσει στους «16» την περσινή πρωταθλήτρια Νάπολι στο «Diego Maradona» (6/12).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της φάσης των «32» του Κυπέλλου Ιταλίας:

Κρεμονέζε-Τσιταντέλα 2-1 παρ. (1-1 κ.δ.)

Σαλερνιτάνα-Σαμπντόρια 4-0

Μπολόνια-Βερόνα 2-0

Τζένοα-Ρετζιάνα 2-1 παρ. (1-1 κ.δ.)

Λέτσε-Πάρμα 2-4

Ουντινέζε-Κάλιαρι 1-2 παρ. (1-1 κ.δ.)

Σασουόλο-Σπέτσια 5-4 πεν. (0-0 κ.δ. & παρ.)

Τορίνο-Φροζινόνε 1-2 παρ. (1-1 κ.δ.)

Στη φάση των «16» έχουν πάρει θέση άνευ αγώνα οι Ίντερ, Φιορεντίνα, Αταλάντα, Μίλαν, Λάτσιο, Ρόμα, Γιουβέντους και Νάπολι.