Απίστευτο φινάλε είχε το ματς της Λίβερπουλ κόντρα στην -ήδη υποβιβασμένη- Γουέστ Μπρομ, που διεξήχθη την Κυριακή στο  «Χόθορνς», για την 36η ημέρα του πρωταθλήματος της premier league.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είχε ως από… μηχανής θεό τον Άλισον Μπέκερ, ο οποίος χάρισε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του με γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με 2-1!

Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας, στην τελευταία φάση του αγώνα, προωθήθηκε στην αντίπαλη περιοχή και με εντυπωσιακή κεφαλιά, μετά από κόρνερ, πέρασε στο πάνθεον των ιστορικών στιγμών της διάσημης αγγλικής ομάδας.

Με αυτή την απίστευτη νίκη η Λίβερπουλ συνεχίζει την προσπάθεια της να προλάβει το «τρένο» της συμμετοχής στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Οι «Μπάγκις» προηγήθηκαν με τον Ρόμπσον-Κάνου (15′), αλλά στη συνέχεια οι «κόκκινοι» ισοφάρισαν με το γκολ του Σαλάχ (33′).

Η Λίβερπουλ είχε τον έλεγχο του ματς, αλλά ήταν ξανά απογοητευτική και δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα της μαχητικής Γουέστ Μπρομ.

Ό,τι δεν κατάφεραν οι πανάκριβοι επιθετικοί της Λίβερπουλ, το πέτυχε τελικά ο τερματοφύλακας της στις καθυστερήσεις των … καθυστερήσεων του αγώνα, διασώζοντας τη σεζόν.