Έξαλλος με τις αποφάσεις των διαιτητών και των υπευθύνων του VAR στον αγώνα με την Τότεναμ ήταν ο Γιούργκεν Κλοπ μετά τον αγώνα που ανέδειξε νικητές τους Λονδρέζους με 2-1, χάρις στο αυτογκόλ του Μάτιπ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο προπονητής των «κόκκινων» έβλεπε την ομάδα του για 96 λεπτά να κρατά την ισοπαλία, παρότι αγωνιζόταν με 9 παίκτες, ωστόσο, στο φινάλε η τύχη της γύρισε την πλάτη. Ο Γερμανός τεχνικός στις δηλώσεις που έκανε στάθηκε στο γκολ του Ντίας το οποίο δε μέτρησε μετά την χρήση του VAR, στην αποβολή του Ζότα, αλλά και στη συγκλονιστική προσπάθεια των παικτών του σε ολόκληρη τη διάρκεια του ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Premier League.

«Στην καριέρα μου δεν έχω βιώσει ξανά τέτοια αδικία σε κάποιο παιχνίδι» είπε εμφανώς απογοητευμένος ο Κλοπ στις πρώτες του δηλώσεις και συνέχισε: «Η πρώτη κίτρινη στον Ζότα ήταν εντελώς λάθος, ο Τζόουνς δεν έχει κάνει τόσο άσχημο τάκλιν, έβαλε το πόδι του στη μπάλα. Επίσης δεν υπήρξε οφσάιντ στο γκολ του Ντίας, είδαμε ότι τράβηξαν λάθος τις γραμμές.

Είδαμε από ένα κινητό τηλέφωνο στο ημίχρονο το λάθος που έγινε. Ήταν ένα ισχυρό χτύπημα αυτό που δεχτήκαμε σήμερα. Θα πανηγυρίζαμε τον ένα βαθμό, αλλά τελικά δεν τον πήραμε. Ποτέ δεν ένιωσα τόσο υπερήφανος για την ομάδα.

Επίσης δεν έχω ξαναδεί παιχνίδι με τόσο άδικες και τρελές αποφάσεις διαιτητών. Οι παίκτες μου έκαναν τιτάνια προσπάθεια, πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις τους. Είναι άνθρωποι… βουνά», ανέφερε χαρακτηριστικά ο Κλοπ.