Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο το μεγάλο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ, καθώς την Κυριακή συνέτριψε 3-0 τους «ρεντς» στο «Ολντ Τράφορντ», στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου.

Οι «κόκκινοι διάβολοι», οι οποίοι βρίσκονται σε συνεχή ανοδική τροχιά, φτάνοντας σήμερα στην 6η συνεχόμενη νίκη τους, προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό με γκολ του Γουέιν Ρούνι (12΄), ενώ στο 40’ ο Χουάν Μάτα διπλασίασε τα τέρματά τους.

Το τελικό σκορ το διαμόρφωσε ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι στο 71ο λεπτό, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Φιλ Τζόουνς (89′ ΜακΝερ), Κάρικ, Έβανς, Φελαϊνί, Μάτα, Βαλένσια, Άσλεϊ Γιάνγκ, Ρούνεϊ (78′ Φαλκάο), Φαν Πέρσι, Γουίλσον (71′ Αντέρ Ερέρα).

Λίβερπουλ:
Μπράντλεϊ Τζόουνς, Γκλεν Τζόνσον (26′ Κολό Τουρέ), Σκρτελ, Λόβρεν, Τζέραρντ, Τζο Άλεν, Χέντερσον, Αλμπέρτο Μορένο (68′ Μάρκοβιτς), Κοουτίνιο, Λαλάνα (46′ Μπαλοτέλι), Στέρλινγκ.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Μπέρνλι – Σαουθάμπτον 1-0 (73′ Μπαρνς)
Τσέλσι – Χαλ 2-0 (7′ Αζάρ, 68′ Ντιέγκο Κόστα)
Κρίσταλ Πάλας – Στόουκ 1-1 (11′ ΜακΆρθουρ / 13′ Κράουτς)
Λέστερ – Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (40′ Λάμπαρντ)
Σάντερλαντ – Γουέστ Χαμ 1-1 (22′ πέν. Τζόρντι Γκόμεθ / 29′ Ντάουνινγκ)
Γουέστ Μπρομ – Άστον Βίλα 1-0 (72′ Γκάρντνερ)
Άρσεναλ – Νιούκαστλ 4-1 (15′ και 58′ Ζιρού, 54′ και 88′ πέν. Καθόρλα / 63′ Αγιόθε Πέρεθ)