Μετά από οκτώ ματς χωρίς νίκη απέναντι στη Μίλαν, η Λέτσε έφτασε πολύ κοντά στο να «βάλει φρένο» σε αυτή την κακή παράδοση, ωστόσο δεν τα κατάφερε.

Παρότι προηγήθηκε 2-0 στο 23΄, οι «ροσονέρι» απάντησαν με ισάριθμα γκολ στο β΄ μέρος και το τελικό 2-2 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Ντανιέλε Ορσάρτο.

Μετά τον αποκλεισμό-σοκ στο Κύπελλο από την Τορίνο, οι πρωταθλητές δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στα «τρίποντα» και ο βαθμός που απέσπασαν στο «Βια ντελ Μάρε» τους έφερε μεν στο -9 από τη Νάπολι, αλλά είναι προφανές πως μόνο με θαύμα θα μπορέσουν να διατηρήσουν τα σκήπτρα τους στη Serie A.

Την περασμένη αγωνιστική η Λέτσε έχασε σωρεία ευκαιριών στο «Αλμπέρτο Πίκο» απέναντι στη Σπέτσια (0-0), ωστόσο, σήμερα είχε την τύχη με το μέρος της, τουλάχιστον, στο πρώτο 45λεπτο. Προηγήθηκε με το αυτογκόλ του Ερνάντες μόλις στο 3΄ και 20 λεπτά μετά έκανε το 2-0 με τον αμυντικό, Φεντερίκο Μπεσιρότο.

Η Μίλαν τα έδωσε όλα στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε αρχικά με τον Λεάο λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα και στο 71΄ έφερε το ματς στα ίσια με τον Καλάμπρια. Παρότι πίεσε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης το γκολ της νίκης δεν ήρθε…

Η 18η αγωνιστική:

Νάπολι-Γιουβέντους 5-1 (14΄, 65΄ Οσιμέν, 39΄ Κβαρατσκέλια, 55΄ Ραχμάνι, 72΄ Ελμάς – 42΄ Ντι Μαρία)

Κρεμονέζε-Μόντσα 2-3 (67΄ Τσιοφάνι, 83΄ Ντέσερς – 8΄ Τσιουρία, 19΄,55΄ Καπράρι)

Λέτσε-Μίλαν 2-2 (3΄αυτ. Ερνάντες, 23΄ Μπασιρότο – 58΄ Λεάο, 71΄ Καλάμπρια)

Ιντερ- Βερόνα 21:45