Για ένα 45λεπτο η περσινή τρεμπλούχος Μάντσεστερ Σίτι πέρασε δύσκολες στιγμές απέναντι στην Έβερτον, είδε τους «εφοπλιστές» να προηγούνται με τον Χάρισον στο «Γκούντισον Παρκ» και ξαναμπήκαν σε μία πολύ άβολη κατάσταση που τους οδήγησε σε μαζεμένες «γκέλες» τον τελευταίο μήνα στην Premier League. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ήταν καταιγιστική, σημείωσε τρία γκολ με τους Φόντεν, Άλβαρες και Μπερνάρντο Σίλβα κι απέδρασε με το «διπλό» (3-1), ανεβαίνοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας, με ένα ματς λιγότερο απ’ την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Νωρίτερα η Τσέλσι έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, «υπέφερε» αρκετά στο δεύτερο μέρος, αλλά στο τέλος βρήκε τον τρόπο για να νικήσει την Κρίσταλ Πάλας με 2-1 στο «Στάμφορντ Μπριτζ» στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Premier League, βελτιώνοντας τη βαθμολογική της θέση.

Οι «μπλε» ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο 45λεπτο, θα μπορούσαν να έχουν σημειώσει κι άλλα γκολ πέρα απ’ αυτό του Μούντρικ στο 13′, όμως είδαν τους «αετούς» να αντέχουν και να ισοφαρίζουν με τον Ολίσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου.

Η Κρίσταλ Πάλας είχε τις δικές της στιγμές στο δεύτερο μέρος, όμως η Τσέλσι βρήκε τη λύση στο 89′ με το εύστοχο πέναλτι του Μαντουέκε, που κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή του απ’ τον Έζε κι έκανε 12 στα 12 απέναντι στην αντίπαλό της στους μεταξύ τους αγώνες.

Στο έτερο ματς του Λονδίνου, η Γουλβς «δάγκωσε» τέσσερις φορές την Μπρέντφορντ η οποία παραπέει με 5 ήττες στα τελευταία 6 παιχνίδια της και τη συνέτριψε με 4-1 εκτός έδρας, φτάνοντας τα δύο σερί τρίποντα. Οι «λύκοι» πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε δύο λεπτά με τα γκολ των Λεμινά και Χουάνγκ και μολονότι η Μπρέντφορντ μείωσε με τον Βισά, βρήκε άλλα δύο γκολ στο 28′ (ξανά) με τον Χουάνγκ και στο 79′ με τον Μπελεγκαρντέ και «καθάρισε» τη νίκη της.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 19ης αγωνιστικής στην Premier League έχουν ως εξής:

Νιούκαστλ-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-3