Το «τελευταίο» εισιτήριο για τους ομίλους της Ευρωλίγκας εξασφάλισε η Ούνιξ Καζάν, η οποία αν κι έχανε με 19 πόντους κατάφερε να «επιστρέψει» και να νικήσει τη Βιλερμπάν με 88-79.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έκανε τη μεγάλη ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο, χάρις στην εκπληκτική βραδιά που βρέθηκε ο Ουάιτ που τελείωσε το ματς με 19 πόντους.

Εξαιρετικός ήταν και ο Κώστας Καϊμακόγλου με 13 πόντους, ενώ ο Νίκος Ζήσης τελείωσε το ματς με 3 πόντους. Ο Ντέιβιντ Αντερσεν με 27 πόντους ήταν αυτός που ξεχώρισε από τους Γάλλους, που έχασαν ένα…δικό τους παιχνίδι.

Στα τέσσερα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου η Βιλερμπάν ξέφυγε με 60-41 και προς στιγμή φάνηκε ότι όλα είχαν κριθεί. Αυτό, τουλάχιστον, πίστεψαν οι παίκτες της, όχι όμως, και οι Ρώσοι, που με επιμέρους σκορ 23-4 έφεραν το ματς στα ίσια.

Με τη ψυχολογία στα ύψη η Ούνιξ έφτασε άνετα στη νίκη με 88-79 και θα τοποθετηθεί στον πρώτο όμιλο της Ευρωλίγκας με αντιπάλους τις Αναντολού Εφές, Σάσαρι, Νίζνι, Ρεάλ Μαδρίτης και Ζαλγκίρις.

Δεκάλεπτα: 20-22, 53-39, 64-64, 79-88.

Βιλερμπάν (Βίνσεντ): Γκριν 8 (2), Τσαρλς, Τζάκσον 12 (3), Άντερσεν 27 (2), Σανγκαρέ 6 (2), Λάιτι 2, Μπάντερ 4, Νίβινς 8, Σι 12.

Ούνιξ Καζάν (Πεδουλάκης): Τζέιμς 21 (1), Λάνγκφορντ 9 (1), Ζήσης 3 (1), Μπίκοφ, Σανικίτζε 5(1), Σοκόλοφ 4, Καϊμακόγλου 13 (3), Φίσερ 18, Τζέρελς 15 (2).