Με γκολ του «συνήθους υπόπτου», Κώστα Μήτρογλου, στο 82ο λεπτό, ο Ατρόμητος επιβλήθηκε με 1-0 της Ξάνθης στο Περιστέρι, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη με το σημερινό «τρίποντο» έφτασε τους 46 βαθμούς, παραμένοντας μάλιστα αήττητη για όγδοο συνεχόμενο παιχνίδι.

Στον αντίποδα, συνεχίζεται ο… κατήφορος των Ακριτών, οι οποίοι γνώρισαν στο Περιστέρι την 8η ήττα τους σε ισάριθμες αγωνιστικές. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με 10 παίκτες από το 53′, λόγω της αποβολής του Κομεσίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Άξιον αναφοράς είναι επίσης ότι ο Μήτρογλου σκόραρε για έβδομο συνεχόμενο ματς, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ των Γκέκα και Λέτο, ενώ έφτασε τα 15 γκολ, πιάνοντας τον Αργεντινό άσο του Παναθηναϊκού στην πρώτη θέση των σκόρερ της Super League.

Η Ξάνθη έβαλε… δύσκολα στο σημερινό παιχνίδι στους γηπεδούχους, οι οποίοι, μολονότι είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, με εξαίρεση το δοκάρι του Μήτρογλου στο 37′, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν περαιτέρω τους Ακρίτες.

Το έργο των γηπεδούχων έγινε πιο εύκολο πάντως στην επανάληψη, καθώς απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα στο 53’. Ο Κομεσίδης είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες, κι έτσι οι ποδοσφαιριστές του Δώνη βρήκαν την ευκαιρία να πιέσουν ακόμη περισσότερο το συγκρότημα του Ουζουνίδη.

Για να φτάσουμε στο 82ο λεπτό, όταν η πίεση και η κυριαρχία του Ατρόμητου μετουσιώθηκε σε γκολ. Σκόρερ των Περιστεριωτών σε ακόμη ένα ματς ήταν ο Κώστας Μήτρογλου, ο οποίος πήρε την μπάλα στο κέντρο και πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, στέλνοντάς την στο βάθος της εστίας της Ξάνθης.

Στη συνέχεια, η Ξάνθη προσπάθησε να αντιδράσει και να πετύχει κάποιο γκολ, προκειμένου να μη φύγει με άδεια τα χέρια από το Περιστέρι.

Εντούτοις, οι προσπάθειες των φιλοξενούμενων δεν στέφθηκαν με επιτυχία κι έτσι η ομάδα του Ουζουνίδη γνώρισε την όγδοη συνεχόμενη ήττα της, η οποία ενδεχομένως να τη βάλει σε περιπέτειες, όσον αφορά στην παραμονή της στη Super League.

Κίτρινες: Τόμας 40′, Πίτου 72′, Αναστασάκος 90+4′ – Σουάνης 34′, Κομεσίδης 38′ Γκαρσία 69′, Σκόνδρας

Κόκκινες: Κομεσίδης 53′ (2η κίτρ.)

Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Οικονόμου, Τόμας, Πίτου Γκαρσία, Μπάλλας (Μπρίτο 59′), Φυτανίδης, Επστάιν (Αναστασάκος 65′), Καραγκούνης (Σφακιανάκης 72′), Δημούτσος, Μήτρογλου.

Skoda Ξάνθη (Μαρίνος Ουζουνίδης): Λυμπερόπουλος, Μπέρτος, Κομεσίδης, Βάλλας, Στάσιακ, Φλίσκας, Βλαχοδήμος (Μαρκόβσκι 64′), Βασιλακάκης, Σουάνης (Εντιμάρ 54′), Πόι (85′ Καζάκης), Μαρσελίνιο.