Με αποτελεσματικότητα και επιθετικό πλουραλισμό, ο Άρης επικράτησε σήμερα σε φιλικό επίπεδο, στο πλαίσιο του τουρνουά που διοργανώνει στη Λευκάδα η τοπική Δόξα, επί των Τρικάλων με 93-58.

Οι Θεσσαλοί άρχισαν το ματς με 3-7, με σερί 18-0 οι «κίτρινοι» πήραν τα ηνία στο σκορ, με 21-7 και δεν τα έχασαν έκτοτε. Λίγο πριν το ημίχρονο η διαφορά για τον Αρη πήγε στους 27 πόντους και έπιασε τη μέγιστη τιμή της, το +37 (83-45), στην τελευταία περίοδο.

«Οι αρχές μας ξεκινούν πάντα από την άμυνα. Μπορεί να κερδίσαμε εύκολα σήμερα, αλλά δεν έχουμε καταφέρει τίποτα ακόμα. Θέλουμε πολλή δουλειά και στην άμυνα και στην επίθεση», σχολίασε, μετά τον αγώνα, για τους Θεσσαλονικείς, ο Θόδωρος Ζάρας.

Αύριο, στην αυλαία της διοργάνωσης, οι Θεσσαλονικείς θα αναμετρηθούν με τον Απόλλωνα Πάτρας (17.00), ενώ τα Τρίκαλα επιστρέφουν στη βάση τους για τη συνέχεια της προετοιμασίας τους.

Tα δεκάλεπτα: 21-9, 45-22, 66-42, 93-58.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 6, Δήμας, Πελεκάνος 10 (2), Τσούπκοβιτς 12 (2), Γουάιτ 11, Γουότερς 5 (1), Ζάρας 8 (2), Χάγκινς 12, Κοέν 4, Μούρτος 6, Σίμτσακ 5, ΜακΝίλ 14.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Ντόουελ 8 (1), Σόκο 19 (1), Τσιτούλης 3, Σιόλογκας, Κόνγκερ 7, Ρόμπινσον 8 (1), Τιγκ 5, Τσιάρας 8 (1), Βαρυτιμιάδης, Κουκουλάς.