Με μία επική εμφάνιση από τον – συνήθη ύποπτο – Κέβιν Ντουράντ, οι Θάντερ νίκησαν τους Τίμπεργουλβς και πήραν εκδίκηση για την ήττα που είχαν υποστεί τον περασμένο Νοέμβριο με 100-81 στην Μινεσότα.

Ο αγώνας, ήταν πολύ δύσκολος μέχρι και την γ’ περίοδο για την Οκλαχόμα, που μπήκε χάνοντας με πέντε πόντους στην τελευταία περίοδο. Όμως, ο Ντουράντ και η παρέα του έκαναν ένα επί μέρους σκορ 29-10, μέχρι τα 2:32 πριν το τέλος, στιγμή κατά την οποία το ματς είχε πάει στο 107-93 για τους Θάντερ.

Ο Ντουράντ είχε 32 πόντους, 12 ασίστ, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 4 μπλοκ σε ένα εντυπωσιακό προσωπικό κρεσέντο, ενώ ο Γουέστμπρουκ είχε 19 και ο Τζάκσον 18. Για τους ηττημένους, ο Κέβιν Μάρτιν είχε 24 και ο Νίκολα Πέκοβιτς 22 και 10 ριμπάουντ.

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ – Μινεσότα Τίμπεργουλφς 113-103

Ντουράντ 32 (10ριμπ., 12 ασίστ, 4 μπλοκ, 4 κλεψίματα), Γουέστμπρουκ 19, Τζάκσον 18, Ιμπάκα 15 – Μάρτιν 24, Πέκοβιτς 22 (10 ριμπάουντ), Λαβ 16 (12ριμπ.), Μπρούερ 10