Με νίκη ολοκληρώθηκε η χρονιά για την ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο, τους Μιλγουόκι Μπακς. Τα «ελάφια» βρήκαν απέναντί τους τους Καβαλίερς χωρίς τους ΛεΜπρόν Τζέιμς και Κέβιν Λοβ το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο, επικρατώντας μέσα στο Κλίβελαντ με 96-80.

Ο Έλληνας διεθνής φόργουορντ έπαιξε περίπου μισή ώρα (29:41) λεπτά, με πολύ καλό απολογισμό για ακόμη μία φορά καθώς πέτυχε 14 πόντους (3/4 βολές, 4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκανε 3 μπλοκ κι ένα κόψιμο, ενώ είχε μόνο ένα λάθος.

Αντίθετα με τον Αντετοκούνμπο, ο Κώστας Παπανικολάου είχε πολύ περιορισμένη συμμετοχή στον (επίσης νικηφόρο) αγώνα του Χιούστον απέναντι στη Σάρλοτ, καθώς ο Κέβιν Μακ Χέιλ τον χρησιμοποίησε μόλις για 2:29 λεπτά, με τον ”Παπ” να αρκείται σε ένα άστοχο σουτ.

Το παιχνίδι της ημέρας, ωστόσο, έγινε στην Οκλαχόμα. Σε ένα ματς βγαλμένο από τον παλιό καλό καιρό του NBA, όταν δηλαδή η άμυνα παιζόταν με τα… μάτια, η Θάντερ νίκησε 137-134 το Φοίνιξ στην παράταση με 44 πόντους του Κέβιν Ντουράντ, που επέστρεψε μετά από απουσία έξι αγώνων.