Στη Μαδρίτη, η πρωτοπόρος Ρεάλ μετέτρεψε σε… περίπατο την αναμέτρηση με την Παρτιζάν, φτάνοντας άνετα στο τελικό 91-75 και γράφοντας το 15-1 στο ρεκόρ τους. Έβδομη ήττα για τους Σέρβους, που παρέμειναν στην τέταρτη θέση.

Οι Ισπανοί επέβαλαν με το… καλησπέρα τον ρυθμό τους και εκτελώντας κατά ριπάς από μέση και μακρινή απόσταση μπήκαν πρόωρα σε τροχιά νίκης.

Κορυφαίος των νικητών ο Ντζάναν Μούσα με 23 πόντους, ενώ από την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, που δεν ήταν σε κανένα σημείο του αγώνα ανταγωνιστική, ξεχώρισε ο Μπρούνο Καμπόκλο με 18.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 48-36, 76-51, 91-75.

Βαλένθια- Βίρτους Μπολόνια 79-71

Η αντίδραση που έβγαλε στην τρίτη περίοδο, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 23-7 και ανέτρεψε το -10 του ημιχρόνου (37-47), ήταν αρκετή για τη Βαλένθια, προκειμένου να υπερασπιστεί την έδρα της, να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και να κλείσει τη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague με απολογισμό μία νίκη και μία ήττα.

Οι «νυχτερίδες» νίκησαν 79-71 τη Βίρτους Μπολόνια, για την 16η αγωνιστική, βελτιώνοντας σε 9-7 το ρεκόρ τους. Στον αντίποδα, οι Ιταλοί υπέστησαν την πέμπτη εφετινή ήττα τους, βλέποντας να ολοκληρώνεται στο «Pabellon Fuente De San Luis» το σερί των τεσσάρων νικών που μετρούσαν πριν τον αποψινό αγώνα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Κρις Τζόουνς με 17 πόντους, ενώ από τη Βίρτους ξεχώρισε ο Τόκο Σενγκέλια με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 37-47, 60-54, 79-71.