Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω του την ήττα στις λεπτομέρειες από την Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη και πλέον επικεντρώνεται στη δεύτερη «μάχη» επί ισπανικού εδάφους με την Μπασκόνια (12/1, 21:30), για την 21η αγωνιστική της Euroleague.

Ο τεχνικός των Πειραιωτών, Γιώργος Μπαρτζώκας, στις δηλώσεις του παραμονή της αναμέτρησης με τους Βάσκους εξήγησε τι πήγε λάθος στον αγώνα με τους «μπλαουγκράνα», ενώ ανέλυσε και τον τρόπο παιχνιδιού της Μπασκόνια. Παράλληλα, ο Έλληνας προπονητής υπογράμμισε ότι είναι «πολύ νωρίς να σκεφτόμαστε διασταυρώσεις. Στην EuroLeague πρέπει να συγκεντρώνεσαι σε όσες περισσότερες νίκες μπορείς».

«Ο ρυθμός που επιβάλλει η Μπασκόνια όταν παίζει στο γήπεδό της είναι πάντα πρόβλημα για τον αντίπαλο. Εάν δεν έχεις το κατάλληλο πλάνο ή εάν δεν μπορέσεις να ελέγξει τις κατοχές του στην επίθεση, αν τους δώσεις την μπάλα στα χέρια, εάν κάνεις βιαστικές επιλογές που μπορεί να οδηγήσουν στο τρανζίσιον, ανοίγει ο ρυθμός του παιχνιδιού.

Είναι μια ομάδα πολύ καλή σε αυτό. Παίζει με έναν συγκεκριμένο τρόπο σε άμυνα και επίθεση και επί Ιβάνοβιτς και γενικά. Είναι κάτι που επιβάλλεται από τον σύλλογο και την ατμόσφαιρα στο γήπεδο», είπε αρχικά ο Μπαρτζώκας και συνέχισε:

«Προφανώς πρέπει να κάνουμε καλύτερο από αυτό στην Μπαρτσελόνα. Όπως έγραψε ένας δημοσιογράφος, στο ματς με την Μπαρτσελόνα κάτι μας έλειπε. Δεν διάβασα το άρθρο, αλλά αυτό είναι αλήθεια. Κάτι έλειπε από το να κερδίσουμε κι αυτό που έλειπε ήταν ότι για μας ήταν ένα παιχνίδι αντίδρασης και όχι δράσης. Αφήσαμε το παιχνίδι δύο φορές. Μία στο πρώτο και μία στο τρίτο δεκάλεπτο. Μπήκαμε στο παιχνίδι με εντελώς λάθος προσέγγιση. Στα σημεία του παιχνιδιού που έπρεπε να δώσουμε έμφαση δεν ήμασταν καλοί.

Δύο φορές αντιδράσαμε. Φτάσαμε στο σουτ. Τρεις-τέσσερις φορές θα μπορούσαμε να το είχαμε βάλει και να πάμε το παιχνίδι στο “Χ” λίγο πριν το τέλος και να πάρουμε το μομέντουμ. Το να αντιδράς συνέχεια δεν είναι λογική στην EuroLeague.

Πρέπει η ομάδα μας να βάζει τους κανόνες και τον τρόπο παιχνιδιού που θέλει κι από εκεί και πέρα, οι άλλοι να αντιδρούν. Δεν είναι απαραίτητο ότι αν κατεβάσεις το σκορ, κατεβάζεις και το ρυθμό.

Νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς να σκεφτόμαστε διασταυρώσεις. Στην EuroLeague πρέπει να συγκεντρώνεσαι σε όσες περισσότερες νίκες μπορείς. Ιδανικό θα ήταν να κάνουμε δύο νίκες στην Ισπανία, αλλά τίποτα δεν είναι εύκολο. Όπως ξέρετε παίζουμε με καλές ομάδες εκτός έδρας, από τις οποίες έχουμε χάσει εντός.

Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε όλοι είναι ότι απαιτείται ένα καλό παιχνίδι, ένα ώριμο παιχνίδι, στο οποίο θα έχουμε πολλούς παίκτες σε καλή κατάσταση και δεν θα αντιδρούμε, αλλά θα δρούμε».

Από την πλευρά του ο Άλεκ Πίτερς είπε: «Κάτι μας έλειπε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με την Μπαρτσελόνα. Δεν μπορούσαμε να πάρουμε τα ριμπάουντ. Κυριάρχησαν σωματικά στη ρακέτα. Το πρώτο ημίχρονο και ειδικά η πρώτη περίοδος δεν είναι ενδεικτική της απόδοσης της ομάδας και όσων επιδιώκουμε να κάνουμε στο παρκέ. Όταν βάζεις τον εαυτό σου σε τόσο δυσμενή θέση, δεν μπορείς να μιλάς για ένα σουτ.

Έχουμε την ποιότητα για κάνουμε την ανατροπή και φυσικά αν είχαμε βάλει ένα ακόμα σουτ, τα πράγματα θα ήταν ίσως διαφορετικά, αλλά το πρόβλημα ξεκίνησε νωρίτερα, όταν επέβαλαν το ρυθμό του αγώνα, κάτι που θα έπρεπε να έχουμε κάνει εμείς.

Πρέπει να σταματήσουμε το μομέντουμ της Μπασκόνια, να κάνουμε σκληρά φάουλ όταν μπορούμε, να είμαστε δυνατοί στην άμυνα, κυρίως στους σκόρερ τους, όπως τον Μάρκους Χάουαρντ. Έχουν όμως πολλά όπλα που μπορούν να προσφέρουν στο σκοράρισμα και να το κάνουν σε σύντομο χρονικό διάστημα. Πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στις επιστροφές μας στην άμυνα και να ελέγξουμε το physicality».