Τι κι αν αγωνίστηκε αποδεκατισμένος απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας; Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας συγκλονιστική εμφάνιση και παίζοντας άμυνα για… σεμινάριο κατάφερε να επικρατήσει την Πέμπτη με 72-59 των Ρώσων στο ΣΕΦ, για την 24η αγωνιστική της Euroleague.

Παρά το γεγονός ότι οι Πειραιώτες παρατάχθηκαν χωρίς τους Σπανούλη, Πρίντεζη, Χαραλαμπόπουλο και  Ρότσεστι κάνοντας κατάθεση ψυχής στο παρκέ και, παλεύοντας την κάθε φάση σαν να ήταν η τελευταία της καριέρας τους, πήραν μία τεράστια νίκη απέναντι στην περυσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Με αυτό το ροζ φύλλο οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι κράτησαν στους 4 πόντους τους Ρώσους στο τρίτο δεκάλεπτο, βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 10-14, μένοντας ζωντανοί για την πρόκριση στα πλέι οφ.

Στον αντίποδα η ομάδα του Ιτούδη υπέστη απόψε τη δεύτερη διαδοχική της ήττα και 8η στο σύνολο.

Κορυφαίοι παίκτες των Πειραιωτών, οι οποίοι διπλασίασαν τις επιτυχίες τους εφέτος απέναντι στην ΤΣΣΚΑ,  ήταν ο Κώστας Παπανικολαου και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, καθώς ο πρώτος τελείωσε το ματς με 19 πόντους, ενώ ο δεύτερος είχε double double με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Διψήφιοι ήταν επίσης οι Ρούμπιτ (13π.) και Πολ (11π.), ενώ από τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 20 πόντους.

Βαρύ ήταν το κλίμα στο ΣΕΦ πριν την έναρξη του αγώνα, καθώς λίγο πριν το τζάμπολ έγινε γνωστό ότι ο Βασίλης Σπανούλης θα περάσει το κατώφλι του χειρουργείου και θα τεθεί νοκ-άουτ για το υπόλοιπο της σεζόν.

Ο μεγάλος αρχηγός των Πειραιωτών βρέθηκε στο ΣΕΦ μαζί με τα παιδιά του και είδε τους συμπαίκτες του να κάνουν πράματα και θάματα στο παρκέ, φροντίζοντας να αναπληρώσουν τόσο το δικό του κενό όσο και των  υπόλοιπων τριών παικτών της ομάδας που ήταν στα… πιτς.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας παρέταξε τον Ολυμπιακό με τους Μπάλντγουιν, Πολ, Παπανικολάου, Ρούμπιτ και Μιλουτίνοφ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-5 περνώντας την μπάλα στον Σέρβο σέντερ της ομάδας και την ίδια ώρα ο Κάιλ Χάινς χρεώθηκε γρήγορα με 2 φάουλ.

Ο Ιτούδης πέρασε τον Μπολομπόι στη θέση του Χάινς, ο Βόιτμαν ευστόχησε σε τρίποντο για το 9-8, αλλά οι Ρώσοι έμελλε να κυνηγούν στο σκορ σε ολόκληρη την 1η περίοδο.

Ο Κώστας Παπανικολάου σκόραρε, μοίραζε ασίστ και μάζευε ριμπάουντ για το +10 (20-10) της ομάδας του Πειραιά.

Ο πρώτος σκόρερ της ΤΣΣΚΑ Μάικ Τζέιμς είχε σημειώσει 5 πόντους στα 7 πρώτα λεπτά που αγωνίστηκε πριν δώσει τη θέση του στον Ντάνιελ Χάκετ. Το σερί 5-0 της ΤΣΣΚΑ, από τους Χίλιαρντ και Στρέλνιεκς, έφερε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στο -5 (20-15).

Με τον Κόνιαρη στον άσο και τον Έλις στο «5» αντί του Μιλουτίνοφ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στη 2η περίοδο.

Η ομάδα του Πειραιά βρήκε λύσεις στην επίθεση από τους Ρούμπιτ και Έλις, αλλά με κορυφαίο τον Νταρούν Χίλιαρντ η ΤΣΣΚΑ «ροκάνισε» τη διαφορά και προσπέρασε 26-27, δια χειρός Κώστα Κουφού, στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου.

Μόλις 4 πόντους πέτυχε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μάικς Τζέιμς που μετρούσε και 5 λάθη από τα 15 της ομάδας του στο α΄ μέρος (7 ο Ολυμπιακός).

Παρά την αμυντική προσήλωση των παικτών του Μπαρτζώκα και τα 11 κλεψίματα έναντι 4 της ΤΣΣΚΑ, η ομάδα του Πειραιά έκλεισε με αρνητικό πρόσημο το πρώτο 20λεπτο (33-34).

Μάλιστα, στο τέλος της 2ης περιόδου, όταν ο Κώστας Παπανικολάου έκλεψε την μπάλα από τον Τζέιμς, ο τελευταίος χρεώθηκε με τεχνική ποινή γιατί αντέδρασε φωνάζοντας προς τον τρίτο διαιτητή, τον Ισπανό, Κάρλος Κορτές.

Με τον Μπάλντγουιν να αστοχεί στη βολή της τεχνικής ποινής στον Τζέιμς ξεκίνησε η 3η περίοδος. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήθελαν διακαώς μια δεύτερη νίκη επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης, έστω για ψυχολογικούς λόγους, όπως φάνηκε από το επιμέρους σκορ 16-2 που ακολούθησε (49-36)!

Η πίεση στους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ασφυκτική, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό και με πολυφωνία στην επίθεση άφησαν την ΤΣΣΚΑ στους 2 πόντους για διάστημα 6 λεπτών (από τον Νταρούν Χίλιαρντ).

Ο Στρέλνιεκς ήταν αυτός που ξεκόλλησε την ΤΣΣΚΑ με μία στις δύο βολές, για το 49-37 με το επιμέρους σκορ να «αγγίζει» το 21-4 (54-38), όταν ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειξε τέλος 3ης περιόδου.

Στην 4η περίοδο, η ΤΣΣΚΑ έκανε προσπάθεια να επιστρέψει, με τον Μάικ Τζέιμς να παίρνει τις περισσότερες πρωτοβουλίες, αλλά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, δεν θα άφηναν αυτή την ευκαιρία να πάει χαμένη.

Το τρίποντο του Αντώνη Κόνιαρη έκανε το 68-56 και πλέον όλα είχαν κριθεί, με τους ερυθρόλευκους να πανηγυρίζουν μία παλικαρίσια νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 33-34, 54-38, 72-59

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Μπάλντουιν 8 (1), Πολ 11 (2), Νικολαΐδης, Κόνιαρης 5 (1), Μιλουτίνοφ 11, Βεζένκοβ 2, Παπανικολάου 19 (2), Ρούμπιτ 13 (1), Έλις 3.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Μπόλομποι 7 (1), Τζέιμς 20 (2), Στρέλνιεκς 3, Φόγκτμαν 3 (1), Χάκετ, Σαντ-Ρος 2, Κουφός 4, Χίλιαρντ 11 (1), Κουρμπάνοφ 3 (1), Χάινς 3, Μπέικερ 3 (1).