Ο Ολυμπιακός επικράτησε 82-71 της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ και πανηγύρισε την 17η νίκη του στην Ευρωλίγκα, μετά από 24 αγωνιστικές. Οι «ερυθρόλευκοι» που αγωνίστηκαν χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη, παρέμειναν στην τρίτη θέση και είναι κοντά στο να «σφραγίσουν» το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Πέντε παίκτες των πρωταθλητών Ελλάδας τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Γκριν σημείωσε 16, οι Πρίντεζης και Λοτζέσκι είχαν από 15, ο Γουότερς σκόραρε 14 και ο Παπανικολάου 11. Για την «ομάδα του λαού», ξεχώρισε ο Λάντσμπεργκ με 17 πόντους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε… νωθρά στο παρκέ και η Μακάμπι πήρε το προβάδισμα με 8-5. Στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου οι πρωταθλητές Ελλάδας με τρίποντα των Πρίντεζη και Λοτζέσκι προηγήθηκαν 11-8 και τελικά έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 17-13.

Με καλή άμυνα στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου το σκορ έφτασε στο +8 υπέρ της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου (13-21). Η Μακάμπι πλησίασε στον πόντο (20-21), αλλά ο Λοτζέσκι με τον Πρίντεζη αποκατάστησαν την τάξη και έφεραν το ματς στο (21-31). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 8 (32-40).

Το +10 (39-49) διαμορφώθηκε με τον Γκριν να κλέβει μπάλες, ενώ με το τρίποντο του Παπανικολάου το σκορ έφτασε στο +11 (41-52), στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισαν να βγάζουν καλές άμυνες και προηγήθηκαν με +15 (43-58), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στον επίλογο ο Ολυμπιακός έδειξε να καθαρίζει το ματς καθώς έφτασε αρχικά στο +18 (52-70), με πρωταγωνιστή τον Γουότερς και στη συνέχεια στο +19 (55-74), ωστόσο στη συνέχεια χαλάρωσε. Η Μακάμπι ένα λεπτό πριν το τέλος μείωσε σε μονοψήφιο αριθμό (69-78), όμως οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη με το τελικό 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 32-40, 45-58, 71-82.