Ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που χαμογέλασε τελευταία στο ντέρμπι των «αιωνίων», που διεξήχθη τη Δευτέρα στο ΣΕΦ, καθώς επιβλήθηκε με 66-54 του Ολυμπιακού, για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του «τριφυλλιού» ήταν ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε καθοριστική συμβολή στην άλωση του ΣΕΦ από το συγκρότημα του Αταμάν.

Οι «πράσινοι» έκαναν το 4Χ4, ενώ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν η πρώτη εφετινή ήττα και πρώτη στο κλειστό του Νέου Φαλήρου μετά από 2 και περισσότερα χρόνια.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού στις τρεις φορές που έχουν συναντηθεί την τρέχουσα σεζόν κι ενώ είχαν προηγηθεί νίκες των «ερυθρόλευκων» στο Super Cup στη Ρόδο και σε αυτό της Euroleague στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός μείωσε και σε 18-2 το επιμέρους σκορ ανάμεσα στις δύο ομάδες σε όλες τις διοργανώσεις, στις τελευταίες 20 συναντήσεις.

Σ’ ένα κατάμεστο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, οι «πράσινοι» πίεσαν στην άμυνα στην 4η περίοδο, όταν έκαναν επιμέρους σκορ 11-21, σ’ ένα διάστημα που οι παίκτες του Ολυμπιακού υπέπεσαν σε σωρεία λαθών, έκαναν… ρεκόρ άστοχων βολών, επιτρέποντας στον Παναθηναϊκό να πάρει το πάνω χέρι.

Ο Κώστας Σλούκας στην πρώτη επιστροφή του στο ΣΕΦ ως παίκτης του Παναθηναϊκού, ήταν -όπως αναμενόταν- στο επίκεντρο των συνθημάτων των φιλάθλων του Ολυμπιακού, από την προθέρμανση, αλλά και καθ’ όσο βρισκόταν στο παρκέ, λόγω της απόφασής του να συνεχίσει την καριέρα του στους «πράσινους» το περασμένο καλοκαίρι. Ήταν καθοριστικός στην 4η περίοδο, ενώ συνολικά είχε 5 πόντους με 0/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο Ματίας Λεσόρ τέλειωσε το ματς με 8 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ 11 πόντους σημείωσε ο Κάιλ Γκάι. Διψήφιος, με 10 πόντους, ήταν και ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ.

Από τον Ολυμπιακό που πλέον μετρά 7 βαθμούς, ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος είχε 14 πόντους και 11 πρόσθεσε ο Κέιναν. Ουσιαστικά, ο Ολυμπιακός έχασε το ματς από την επιθετική δυστοκία του, καθώς δεν πήρε σκορ ούτε από τους ψηλούς ούτε από τους κοντούς του.

Χωρίς τους Λουκ Σίκμα και Σακίελ ΜακΚίσικ παρατάχθηκαν οι «ερυθρόλευκοι». Με απουσίες αγωνίστηκε και ο Παναθηναϊκός, αφού εκτός δωδεκάδας ήταν οι Παπαπέτρου, Βιλντόσα και Μαντζούκας.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Ουόκαπ, Κέινααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε στην αρχική πεντάδα τους Γκάι, Γκριγκόνις, Γκραντ, Μήτογλου και Λεσόρ.

Ο Ολυμπιακός έδειχνε να πατά γερά στο παρκέ μετά το τζάμπολ και με ταχύτητα στην πάσα και αυτοματισμούς προηγήθηκε με 5-3 (από Πίτερς και Παπανικολάου). Ενδιάμεσα η τάπα του σαφώς κοντύτερου Ουόκαπ στον Μήτογλου φάνηκε πως θα είναι από τα high lights αυτού του ντέρμπι «αιωνίων».

Πάντως, η… άνεση που έδειχναν, οι παίκτες του Μπαρτζώκα, τους οδήγησε σε αστοχία στην τελική προσπάθεια, κάτι που αξιοποίησε ο Παναθηναϊκός για να προσπεράσει με +4 (5-9), με λύσεις από τον σέντερ του Ματίας Λεσόρ.

Οι «πράσινοι» υπερτερούσαν στα ριμπάουντ στο πρώτο μισό της 1ης περιόδου, με τον Λεσόρ να μετρά 5 μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου από τα 13 της ομάδας του. Φαλ και Πίτερς ισοφάρισαν σε 9-9 για τους Πειραιώτες, την ώρα που οι παίκτες του Αταμάν επέμεναν, με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6.75 (1/8 στο 1ο δεκάλεπτο). Σλούκας και Ερνανγκόμεθ μπήκαν αντί των Γκάι και Γκριγκόνις, ενώ ο Μιλουτίνοβ αντικατέστησε τον Φαλ για τον Ολυμπιακό. Το τρίποντο του Κέινααν σήκωσε το ΣΕΦ στο πόδι (12-9), για να μειώσει ο Γκριγκόνις σε 12-11 (σκορ 1ης περιόδου).

Oι δύο αντίπαλοι ανέβηκαν σε παραγωγικότητα στη 2η περίοδο. Με τους Ουίλιαμς-Γκος και Μιλουτίνοβ ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 17-14 και 19-16, την ώρα που οι Ερνανγκόμεθ (τρίποντο) και Γκραντ είχαν πετύχει τους 5 πόντους του Παναθηναϊκού.

Ο Γκραντ έφερε στον πόντο τους φιλοξενούμενους (19-18), αλλά οι Ουίλιαμς-Γκος, Λαρεντζάκης, Μιλουτίνοβ και Μπραζντέικις «υπέγραψαν σερί 8-0 για τους Πειραιώτες, με αποτέλεσμα το +9 (27-18) για πρώτη φορά στο ματς. Με το δεύτερο εύστοχο τρίποντό του ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ έβαλε τέλος στο νεκρό διάστημα της ομάδας του, για να μειώσει στους 5 πόντους ο Παναθηναϊκός, 27-23 από τον Μήτογλου, με την πρώτη ασίστ του Σλούκα.

Ο Λαρεντζάκης ήταν εύστοχος έξω από τα 6.75 (20-23), όμως οι Πειραιώτες δεν κράτησαν τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο. Πρώτα ήταν το γκολ φάουλ του Σλούκα (από τον Μπραζντέικις) που έδωσε την ευκαιρία στους «πράσινους» να πλησιάσουν 30-26.

Και μετά από 1/2 βολές του Μιλουτίνοβ, αλλά και επιθετικό φάουλ του Σλούκα στον Λαρεντζάκη, ο Ολυμπιακός είδε τον Μιλουτίνοβ να χρεώνεται με φάουλ στον Μήτογλου σε… νεκρό χρόνο, όταν ο φόργουορντ του Παναθηναϊκού πήρε το επιθετικό ριμπάουντ από άστοχη προσπάθεια του Λεσόρ κάτω από το καλάθι. Ο Μήτουγλου με 2/2 βολές διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου, 31-28.

Με τρίποντα εκατέρωθεν (Γκάι και Πίτερς) άρχισε το 3ο δεκάλεπτο, για το 34-31. Κι ενώ ο Κέινααν πέτυχε ένα ακόμη τρίποντο, μετά το hook του Μήτρογλου (37-33), ο Ουόκαπ έκανε λάθος, εν συνεχεία ήταν και άστοχος για τρεις. Οι «πράσινοι» έβαλαν την μπάλα στη ρακέτα, εκεί όπου ο Λεσόρ και ο Μήτογλου νίκησαν τους αντίπαλους ψηλούς (37-37).

Το 39-37 από τον Ουόκαπ ήταν εύθραυστο. Ο Γκριγκόνις ισοφάρισε εκ νέου (39-39) για ν’ ακολουθήσουν δύο μεγάλα τρίποντα από τον Ντίνο Μήτογλου (39-42 και 40-45), με το ΣΕΦ να… παγώνει. Ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος είχε απάντηση έξω από τη γραμμή του τριπόντου (43-45) μειώνοντας στο καλάθι τη διαφορά για τον Ολυμπιακό, με την εκπνοή της 3ης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει με +5 (45-50) στις αρχές της 4ης περιόδου. Αφού πρώτα είχε ισοφαρίσει ο Ουίλιαμς-Γκος (45-45), οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν λάθη (Λαρεντζάκης και Ουόκαπ), τις οποίες αξιοποίησαν οι Γκάι (τρίποντο) και Ερνανγκόμεθ κι ενώ ο Σλούκας ήταν ο «κινητήριος μοχλός». Ο Ουίλιαμς-Γκος ξαναμίλησε (47-50). Ο Μιλουτίνοβ έστειλε στη γραμμή των βολών τον Ερνανγκόμεθ (47-52). Ο Μπαρτζώκας έστειλε στον πάγκο τον Ουόκαπ ρίχνοντας στη θέση του τον Κέινααν. Και μετά από άστοχο τρίποντο του Ουίλιαμς-Γκος και άστοχο δίποντο του Μιλουτίνοβ, ο Κέινααν πέτυχε τρίποντο (50-52).

Ό,τι κι αν επιχειρούσαν οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν χωρίς αποτέλεσμα (με άστοχους κατά σειρά τους Πίτερς, Λαρεντζάκη και Ουίλιαμς-Γκος). Γκραντ και Σλούκας με λέι απ περνούσαν άνετα τους ψηλούς του Ολυμπιακού για το 50-56. Αστοχος ο Πίτερς και σε 2 βολές εν συνεχεία, όταν του έκανε φάουλ ο Μήτογλου πάνω σε προσπάθεια για μακρινό σουτ. Άστοχος σε τρίποντο και ο Κέιναν για να διαμορφώσει ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Κώστας Παπανικολάου, το 52-56.

Ήταν η σειρά του Ουίλιαμς-Γκος να πάει στη γραμμή των βολών… και να μην τις βάλει! Ο Μήτογλου νίκησε τον Φαλ στη ρακέτα για το 52-58, ο Κέιναν έκανε το 54-58 και ο Μήτογλου αποδεικνυόταν σε “παίκτη κλειδί”, 54-60.

Ένα ακόμη λέι απ του Ουίλιαμς-Γκος δεν βρήκε στόχο, με τον Λεσόρ να σημειώνει γκολ φάουλ (54-62 αφού ήταν άστοχος στη βολή). Ο κόσμος άρχισε ν’ αποχωρεί από το ΣΕΦ, καθώς απέμενε ένα λεπτό όταν ο Παπανικολάου αστόχησε σε τρίποντο και το -8 έδινε σαφές προβάδισμα στον Παναθηναϊκό.

Η διαφορά υπέρ των «πρασίνων» μεγάλωσε με 2/2 βολές του Γκραντ (54-64) και 54-66 με λέι απ του Μήτογλου. Ο Κέινααν πήγε για τρίποντο στο τελευταίο σουτ του ματς, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει μία άξια και δίκαιη νίκη, χάρη στην άμυνά του στην 4η περίοδο και τον «μαγικό» Μήτογλου!

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 31-28, 43-45, 54-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2, Ουίλιαμς-Γκος 14 (1), Κέινααν 11 (3), Λαρεντζάκης 5 (1), Φαλ 2, Παπανικολάου 5, Μπραζντέικις 2, Πίτερς 7 (1), Μιλουτίνοβ 6

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Γκάι 11 (3), Μωραϊτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 5, Σαμοντούροβ, Γκραντ 8, Λεσόρ 8, Γκριγκόνις 4, Ερνανγκόμεθ 10 (2), Μήτογλου 20 (2)