Mία ήττα-πισωγύρισμα γνώρισε την Παρασκευή ο Παναθηναϊκός. Μία εβδομάδα μετά τη μεγάλη νίκη της στο Μιλάνο, επί της Αρμάνι, η ομάδα του Βόβορα αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων, και εν τέλει έχασε με 81-69 από τη Ζαλγκίρις Κάουνας, στο ΟΑΚΑ, για την 13η αγωνιστική της Euroleague.

Οι «πράσινοι» στο τρίτο δεκάλεπτο ισοφάρισαν σε 50-50, ενώ στην τέταρτη περίοδο μείωσαν σε 67-72 με εναπομείναντα χρόνο 2:49”, αλλά ένα τρίποντο του MVP της αναμέτρησης, Μάριους Γκριγκόνις (24π. με 6/8 τρίποντα, 6ρ., 3ασ.) και η ευστοχία των Νάιτζελ Χέιζ (14π.) και Ογκάστιν Ρούμπιτ (8π., 8ρ. σε 15:30” συμμετοχής) στα τελευταία λεπτά έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Λιθουανών, που τελείωσαν το ματς με 13/20 τρίποντα.

Αυτή ήταν η 8η ήττα για την ομάδα του Βόβορα σε 12 αγώνες, ενώ από τη μεριά της η Ζαλγκίρις βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-7, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από έξι συνεχόμενες ήττες.

Από το «τριφύλλι» πάρα πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Γιώργος Παπαγιάννης ο οποίος είχε νταμπλ νταμπλ με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Νέντοβιτς (12π.), Παπαπέτρου (10π.) και Μακ (10π.).

Η… μουδιασμένη εκκίνηση του Παναθηναϊκού, η οποία συνδυάστηκε από κάκιστη άμυνα, επέτρεψε στη Ζαλγκίρις να επιβάλει με το… καλημέρα το ρυθμό της.

Οι Λιθουανοί βρήκαν τα ελεύθερα μακρινά σουτ (4/6τρ.), ο Γκριγκόνις αποτέλεσε ενορχηστρωτή των επιθέσεων της Ζαλγκίρις (10π. στο α’ δεκ.) και οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο 6΄ με +9 (8-17), για να κλείσουν την περίοδο στο +12 (12-24), απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που μάταια έψαχνε το τρίποντο (0/5).

Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την άμυνα της ρακέτας του στη δεύτερη περίοδο και με ένα γρήγορο σερί 6-0, το οποίο ολοκληρώθηκε με τον Μήτογλου να ευστοχεί στο πρώτο τρίποντο της ελληνικής ομάδας, μείωσε σε 18-24.

Ωστόσο, η περιφερειακή του άμυνα δεν λειτούργησε ποτέ, με τους Λιθουανούς και τον «ζεστό» Γκριγκόνις να μετρούν 4/6 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, εξασφαλίζοντας και πάλι μία διψήφια διαφορά, την οποία και συντήρησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (33-43).

Το «τριφύλλι» ενεργοποίησε την άμυνά του στην τρίτη περίοδο και με τον Νέντοβιτς να δίνει το έναυσμα της αντεπίθεσης, έτρεξε σερί 8-0 μειώνοντας σε 41-43 στο 22΄.

Η πίεση του «τριφυλλιού» είχε διάρκεια και στο 27΄ ισοφάρισε σε 50-50, μετά από τρίποντο του Μακ. Ωστόσο, ο Μιλάκνις είχε την απάντηση, ο Παναθηναϊκός έχασε τη συνοχή του και οι Λιθουανοί έφεραν το ματς στα μέτρα τους, μετά από σερί 0-10, με το οποίο γράφτηκε το 50-60 στο 30΄.

Το καταστροφικό επιμέρους σκορ της Ζαλγκίρις συνεχίστηκε και στα πρώτα 3 λεπτά της τέταρτης περιόδου, όταν ολοκλήρωσε το 2-17 γράφοντας το 52-67. Νέντοβιτς από την περιφέρεια και Παπαγιάννης κοντά στο καλάθι προσπάθησαν για την ανατροπή, μειώνοντας σε 60-67 στο 35΄, αλλά το… γκολ-φάουλ του Γιοκουμπάιτις επανέφερε την τάξη για τους φιλοξενούμενους.

Η νέα προσπάθεια αντίδρασης των «πράσινων», με τους Μακ και Παπαγιάννη (67-72 στο 37΄), ολοκληρώθηκε με το καλάθι και φάουλ του Χέις (67-75 στο 38΄), ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γκριγκόνις αφύλακτος από τα 6.75 «σφράγισε» το «διπλό» της Ζαλγκίρις, διαμορφώνοντας το μη αναστρέψιμο 69-79…

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 33-43, 50-60, 69-81

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 10 (3/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 10 (11 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2 (1/5 σουτ), Παπαπέτρου 10 (2/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κασελάκης, Φόστερ 2, Νέντοβιτς 12 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Γουάιτ 7 (1), Μήτογλου 9 (1), Μπεντίλ, Σαντ Ρος 7 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Λεκαβίτσιους 5 (1), Χέιζ 14 (3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γιανκούνας 4, Μιλάκνις 3 (1/4 τρίποντα), Γκέμπεν, Ρούμπιτ 8 (8 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 10 (1), Γκριγκόνις 24 (3/6 δίποντα, 6/8 τρίπονα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λοβέρν 8 (4/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ).