Ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή της στο β’ ημίχρονο η Βραζιλία κατάφερε να ξεπεράσει τον σκόπελο της Σερβίας, στο εναρκτήριο παιχνίδι της στο Μουντιάλ του Κατάρ.

Πιο συγκεκριμένα η «σελεσάο», η οποία είναι εκ των φαβορί για την κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου στο Παγκόσμιο Κύπελλο, επιβλήθηκε την Πέμπτη στο Lusail με 2-0 των «πλάβι», σε ένα ματς που είχε τρία δοκάρια και αρκετές ακόμη ευκαιρίες για να σκοράρει.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των Βραζιλιάνων ήταν ο Ριτσάρλισον (62′, 73′), ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του, βάζοντας έτσι φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην επικράτησή της.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο αρχικό σχήμα των «πλάβι» ήταν ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς του ΠΑΟΚ, o οποίος έπαιξε ως δεξί φουλ μπακ και αντικαταστάθηκε στο 57ο λεπτό.

Με ενοχλήσεις αποχώρησε από το παιχνίδι ο Νεϊμάρ δίνοντας τη θέση του στον Άντονι. Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις του γιατρού της Βραζιλίας, ο αστέρας της Παρί Σεν Ζερμέν έχει υποστεί διάστρεμμα, και την Παρασκευή θα γίνουν οι περαιτέρω εξετάσεις ώστε να διαπιστωθεί το διάστημα της απουσίας του!

Πολύ κακό θέαμα προσέφεραν οι δύο ομάδες στο α΄ ημίχρονο, ίσως το χειρότερο ποιοτικά απ΄όσα έχουν διεξαχθεί μέχρι σήμερα στο Κατάρ.

Η Σερβία παρουσιάστηκε άψογη στην ανασταλτική της λειτουργία, παρασύροντας στο δικό της ρυθμό τη «Σελεσάο», η οποία είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Νεϊμάρ στο 14΄.

Η παρουσία του Μίτροβιτς στην επίθεση ανάγκαζε τους Βραζιλιάνους να είναι κι αυτοί ιδιαίτερα προσεκτικοί στην άμυνα και όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα να… απογοητευτούν οι 80.000 φίλαθλοι που γέμισαν το γήπεδο της Λουσάιλ, όπου θα διεξαχθεί και ο τελικός της διοργάνωσης.

Έτσι στα πρώτα 45΄ λεπτά καταγράφηκε μία και μοναδική αξιόλογη φάση, όταν ο Βινίσιους προσπάθησε να αξιοποιήσει το λάθος του Μιλένκοβιτς, αλλά διόρθωσε ο ίδιος ο αμυντικός της Φιορεντίνα.

Εντούτοις τα πάντα άλλαξαν με το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου. Η Βραζιλία εξαπέλυσε επίθεση… κατά κύματα, ανεβάζοντας πολύ ψηλά τις γραμμές της και πιέζοντας στο 1/3 του γηπέδου τους Σέρβους.

Μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα ένα λάθος του Γκούντελι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οι Βραζιλιάνοι, αλλά απέκρουσε ο Βάνια Μιλόνκοβιτς. Ο Νεϊμάρ απείλησε ξανά στο 55΄, ενώ στο 60΄ η «οβίδα» του Άλεξ Σάντρο από απόσταση 20-25 μέτρων «τράνταξε» το κάθετο δοκάρι.

Οι παίκτες του Τίτε πήραν αυτό που ζητούσαν τόσο επίμονα στο 62΄ όταν ο Βινίσιους σούταρε, ο τερματοφύλακας απέκρουσε και στην επαναφορά ο Ρισάρλισον πρόλαβε τον Πάβλοβιτς κι άνοιξε το σκορ.

Ο ίδιος παίκτης «καθάρισε» το ματς στο 73΄ με ένα γκολ που σίγουρα θέτει υποψηφιότητα για καλύτερο της διοργάνωσης. Από γύρισμα του Βινίσιους, ο επιθετικός της Τότεναμ υποδέχθηκε τη μπάλα με το αριστερό και με εκπληκτικό δεξί βολ πλανέ έγραψε το 2-0.

Το ματς πλέον προσφερόταν και για θέαμα, με τη «Σελεσάο» να θυμίζει κάτι από τα παλιά και τον Κασεμίρο να «σημαδεύει» το οριζόντιο δοκάρι με τεχνικό σουτ έξω από την περιοχή.

Ήταν μια καταιγιστική Βραζιλία για 45 λεπτά, διάστημα στο οποίο είχε δύο γκολ, δυο δοκάρια και πάνω από 15 τελικές προσπάθειες, ενώ δεν επέτρεψε στους Σέρβους να απειλήσουν.

Βραζιλία-Σερβία 2-0

Γκολ: 62′, 74′ Ριτσάρλισον (Βραζιλία)

Κίτρινες: Πάβλοβιτς (Σερβία), Γκουντέλι (Σερβία), Λούκιτς (Σερβία)