Ένα γκολ του Σωτήρη Νίνη έκρινε την αναμέτρηση στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ, ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Άρη. Ο μέσος των «πράσινων» σκόραρε στο 19’ και χάρισε τη νίκη στο «τριφύλλι» με 1-0, στο ματς της 17ης αγωνιστικής. Ο Παναθηναϊκός μείωσε τη διαφορά του από τον Ολυμπιακό στους δύο βαθμούς, ωστόσο αύριο οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετωπίζουν εκτός έδρα την Κέρκυρα.

Τα προβλήματα του Άρη, ο οποίος κατέβηκε στο ΟΑΚΑ με μόλις 17 παίκτες στην αποστολή, εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα σχετικά νωρίς στο παιχνίδι.

Στο 19’ ο Σισέ από τα δεξιά επιχείρησε τη σέντρα και ο Νίνης με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Σηφάκη και άνοιξε το σκορ του αγώνα. Στο υπόλοιπο μέρος του πρώτου ημιχρόνου ο Άρης προσπάθησε να βγει μπροστά και να απειλήσει, όμως ούτε ο Χαβίτο, ούτε ο Ρουίς κατάφεραν να δημιουργήσουν κινδύνους.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Άρη καταγράφηκε στο 51’. Ο Ρουίς γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι στον Νέτο, όμως ο Τζόρβας αποσόβησε και ο Βύντρα απομάκρυνε προ του Καζναφέρη.

Στη συνέχεια ακυρώθηκε σωστά γκολ του Σισέ ως οφσάιντ στο 57’, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γκοβού με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 66΄ ο Άρης πανηγύρισε την ισοφάριση με κεφαλιά του Μίσελ, όμως ο Σταθόπουλος ακύρωσε το γκολ για φάουλ του Ρουίς στον Βύντρα, μια απόφαση πολύ αυστηρή, που ξεσήκωσε τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.

Ο Παναθηναϊκός αντεπιτέθηκε και με αιχμή του δόρατος τον Σισέ έφτασε τρεις φορές κοντά στο γκολ, όμως ο Γάλλος αστόχησε στις δύο από αυτές και στην τρίτη τον σταμάτησε ο Σηφάκης. Στο 92’ ο Τζόρβας με εξαιρετικό τρόπο απέκρουσε το σουτ του Χαβίτο και κράτησε τη νίκη για την ομάδα του.

Παναθηναϊκός – Άρης 1-0 (Novasports 1)

Γκολ: 19′ Nίνης