Με βαριά ήττα αποχαιρέτησε τη Super League o Εργοτέλης.

Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου στην τελευταία αγωνιστική της Super League συνετρίβη με 4-2 στα Πηγάδια από την Ξάνθη κι έτσι έπειτα από έξι χρόνια υποβιβάστηκε στη δεύτερη τη τάξει ποδοσφαιρική κατηγορία.

Ο Μάνταλος στο 67΄, ο Σουάνης στο 75΄, ο Τσουμάνης στο 81΄ και ο Αλτιπαρμακόβσκι στις καθυστερήσεις πέτυχαν τα γκολ των «ακριτών», ενώ για τους Ηρακλειώτες σκόραραν ο Τζούνιορ στο 72΄ και ο Λεάλ στο 86΄.

Μολονότι ο Εργοτέλης «καιγόταν» για τη νίκη, για να έχει ελπίδες για την παραμονή του στην κατηγορία, δεν μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο των Πηγαδίων.

Έτσι, οι γηπεδούχοι, αν και αγωνίζονταν με αρκετούς νεαρούς παίκτες, πήραν τα «ηνία» του αγώνα και άρχισαν να απειλούν την εστία των Κρητικών.

Στο 12’, ο Βλαχοδήμος σούταρε βλέποντας τον Καβουσάκη να αποκρούει, ενώ δύο προσπάθειες του Μαρσελίνιο δεν βρήκαν ούτε αυτές στόχο.

Ο Εργοτέλης ανέβηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου, αλλά η κεφαλιά του Σασιασβίλι στο 36΄ έφυγε μόλις άουτ, ενώ το σουτ του Μπέτο στο 43΄ βρήκε σε ετοιμότητα τον Λοντίγκιν.

Οι Ηρακλειώτες προσπάθησαν να φτάσουν στο πολύτιμο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά το άγχος ήταν φανερό πως «βάραινε» τα πόδια τους.

Έτσι, δεν κατάφεραν να φτάσουν απειλητικά στην αντίπαλη εστία, ενώ αντίθετα ήταν η Ξάνθη που άνοιξε το σκορ στο 67΄, με δυνατό σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή.

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν γρήγορα, στο 72΄, με ωραίο σουτ του Τζούνιορ, και έχασαν σπουδαία ευκαιρία στο 74΄ με τον Φραγκουλάκη, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Σουάνης έφυγε στην αντεπίθεση και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Ξάνθη.

Ο Εργοτέλης βγήκε όλος μπροστά και στο 81΄ ο Τσουμάνης διαμόρφωσε το 3-1 και τα πάντα τελείωσαν. Ο Λεάλ μείωσε προσωρινά με διαγώνιο σουτ στο 86΄ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αλτιπαρμακόβσκι «έγραψε» το τελικό 4-2.

Κίτρινες: Φραγκουλάκης, Τζανακάκης

Ξάνθη (Μαρίνος Ουζουνίδης): Λοντίγκιν, Μπαξεβανίδης, Εντιμάρ (46΄ Τσουμάνης), Βάλλας, Νταρμπιόν, Μαρσελίνιο (69΄ Πόι), Βλαχοδήμος (60΄ Σουάνης), Σταθάκης, Φλίσκας, Μάνταλος, Αλτιπαρμακόβσκι.

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Καβουσάκης, Σασιασβίλι, Κυριακίδης, Τζανακάκης (80΄ Ολίσε), Τζούνιορ, Χίμπλινγκερ (5΄ Μπέτο), Σαρρής, Κατσικοκέρης, Κουτσιανικούλης, Χαντί (64΄ Λεάλ), Φραγκουλάκης.