H Κηφισιά πάλεψε στην Τούμπα, κατάφερε να πετύχει το πρώτο της γκολ στη Super League, προβάλλοντας σθεναρή αντίσταση στον ΠΑΟΚ, ωστόσο εν τέλει λύγισε από ένα αυτογκόλ, με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν με 2-1 στη μεταξύ τους μονομαχία.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν χαμένο πέναλτι με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς στο 25’, διπλασίασαν τις νίκες τους στο νέο πρωτάθλημα με το γκολ του Στέφανου Τζίμα (45’+2’) και το αυτογκόλ του Λούκα Τσάπαν (78’).

Ενδιάμεσα (75′), ο Γιάννης Μασούρας είχε ισοφαρίσει με ένα ιστορικό γκολ για την ομάδα του Βορείων Προαστίων, που ωστόσο δεν αποδείχθηκε αρκετό για να της δώσει και τον πρώτο της βαθμό στη μεγάλη κατηγορία.

TA ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πλέον οι Θεσσαλονικείς στρέφουν το βλέμμα τους στον κρίσιμο επαναληπτικό με τη Χαρτς, όπου θα διεκδικήσουν την είσοδό τους στους ομίλους του Europa Conference League.

Οι «ασπρόμαυροι», με έξι αλλαγές στη σύνθεσή τους σε σχέση με το ματς της περασμένης Πέμπτης στο Εδιμβούργο, πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα.

Ευκαιρίες, όμως, δεν ήταν εύκολο να δημιουργήσουν. Στο 14’ ο Ογκμουντουρ Κρίστινσον σταμάτησε την προβολή του Τζίμα ενώ οκτώ λεπτά μετά, ο VARίστας Ευάγγελος Μανούχος κάλεσε τον διαιτητή να δει το μαρκάρισμα του Νίκου Βαφέα στον Ζίβκοβιτς. Ο Κωνσταντίνος Τσέτσιλας εν τέλει έδειξε την άσπρη βούλα, αλλά ο παθών νικήθηκε από τον Κρίστινσον.

Ο οποίος κρατούσε όρθια την Κηφισιά μέχρι και τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο λεπτό τους, ο πρώην τερματοφύλακας του Ολυμπιακού απέκρουσε το σουτ του Τόμας Μουργκ, αλλά στην επαναφορά ο Τζίμας πρόλαβε άπαντες για το 1-0. Δεύτερο επαγγελματικό γκολ του 17χρονου, στην παρθενική του συμμετοχή στην αρχική ενδεκάδα.

Χωρίς να πείθει ιδιαίτερα, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε τον έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο 20λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Ευκαιρίες, όμως, δε δημιουργούσε. Η Κηφισιά, μην έχοντας κάτι να χάσει, άρχισε να παίρνει θάρρος και μέτρα στο γήπεδο. Και στο 75’ έφτασε στην ισοφάριση με τον Μασούρα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη λανθασμένη έξοδο του Ντομινικ Κοτάρσκι στη σέντρα του Λούμορ Αγκμπενιένου.

Το παρθενικό γκολ της, πάντως, στη μεγάλη κατηγορία, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου δεν το χάρηκε πολύ. Στο 77’ ο Κάλεντ Νάρεϊ, που είναι προ των πυλών της εξόδου από την Τούμπα, σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Κρίστινσον, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Τσάπαν σημάδεψε σωστά, όμως σε λάθος εστία, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον μετά το γύρισμα του Ραχμάν Μπάμπα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ στον Τετέι στο ξεκίνημα της φάσης, από την οποία προήλθε το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ,

Άπαντες στον πάγκο της Κηφισιάς ήταν έξαλλοι για αυτή τη φάση, με τον βοηθό του Αναστασίου να δέχεται μάλιστα κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή.

Πάντως ούτε και ο VAR που εξέτασε, θέλουμε να πιστεύουμε τη φάση, δεν είδε κάτι επιλήψιμο, κι έτσι το 2-1 υπέρ των γηπεδούχων διατηρήθηκε.

Γενικά πάντως θα πρέπει να εκλείψει από τα ελληνικά γήπεδα η νοοτροπία κάποιων διαιτητών, να ευνοούν τις μεγαλύτερες ομάδες, είτε στην καλύτερη περίπτωση να τους δίνουν τα… σπόρια, όπως λέμε στην ποδοσφαιρική αργκό, όταν αντιμετωπίζουν μικρότερες στην έδρα τους. Τότε σίγουρα θα βλέπουμε ένα πολύ πιο όμορφο και σαφώς πιο δίκαιο ποδόσφαιρο.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (74’ Λύρατζης), Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Τσιγγάρας (63’ Σβαμπ), Οζντόεφ, Μουργκ (68’ Νάρεϊ), Α. Ζίβκοβιτς (63’ Κωνσταντέλιας), Τάισον, Τζίμας (74’ Τόμας).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Κρίστινσον, Σάκιτς, Λούμορ, Βαφέας, Τσάπαν, Πέιος (84’ Νίνης), Παπασάββας, Ιλιεφ (64’ Ιπαλίμπο), Οζέγκοβιτς, Μασούρας (84’ Αντερέγκεν), Τετέι.

*Ο βοηθός του Γιάννη Αναστασίου, Ανδρέας Σκέντζος, αποβλήθηκε στο 78’ διαμαρτυρόμενος πως το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ ξεκίνησε από φάουλ.