Νικηφόρα συνέχισαν ΑΕΛ και Νίκη Βόλου τις υποχρεώσεις της στον Α΄ όμιλο της Super League 2. Οι «βυσσινί» επιβλήθηκαν 3-0 του Απόλλωνα Πόντου στην “AEL FC Arena”, σε αναμέτρηση για την 13η αγωνιστική, και έφτασαν στους 24 βαθμούς, δύο λιγότερους από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη ήταν ο Πεντρόσο που σημείωσε τα πρώτα δύο γκολ των Θεσσαλών (23΄, 37΄), ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 48΄ ο Οτορμίν, ο οποίος είχε και δοκάρι στο επόμενο λεπτό. Από την πλευρά του, ο Απόλλων «άγγιξε» το γκολ με το πέναλτι που εκτέλεσε ο Αμπούντου στο 6΄, αλλά ο Σουλούκος έπεσε στη δεξιά γωνία του και απέκρουσε, ενώ στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Στο μεταξύ, η Νίκη Βόλου κατέβαλε την αντίσταση του ΠΑΟΚ Β΄ στο Δημοτικό Νεάπολης, επικρατώντας με 3-2. Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου προηγήθηκε με το πέναλτι του Μιράντα στο 12ο λεπτό, ενώ ο «Δικέφαλος» του βορρά ισοφάρισε στο 41΄ με τον Δαρέλα. Μολονότι έμειναν στο 47΄ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τσοπούρογλου, οι Θεσσαλονικείς ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και προηγήθηκαν 2-1 με το γκολ του Τζίμα στο 51΄. Όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν με τον Πολίτη στο 61΄, ενώ είπαν και την τελευταία… λέξη στον αγώνα, χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Μιράντα στο 87ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής του Α΄ ομίλου της Super League 2 έχουν ως εξής:

13. Αλμωπός Αριδαίας 0 -0αγ.

* Η ΠΑΕ Αλμωπός Αριδαίας έχει αποβληθεί από το Πρωτάθλημα Super League 2, 2023-24 με απόφαση του Δ.Σ. της Διοργανώτριας (26.9.23).