Μπορεί οι Μπακς να μην έχουν κάνει και… εξαιρετική εκκίνηση στις πρώτες αγωνιστικές της σεζόν στο NBA, ωστόσο έβλεπαν την επιλογή τους στα ντραφτ να δημιουργεί αίσθηση από τα πρώτα του λεπτά στον «μαγικό κόσμο» και έτριβαν τα χέρια τους από ικανοποίηση.

Ο αγαπημένος τους «Giannis» όμως δεν είχε την απόδοση των προηγούμενων αγώνων και έμεινε στα ρηχά, μετρώντας 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 6 πόντους στο ματς με τους Μάτζικ. Η ομάδα του Μιλγουόκι πήρε προβάδισμα εννιά πόντων στο ημίχρονο (45-54) με… μπροστάρηδες τους Οτζέι Μάγιο (7 ριμπ., 2 ασ., 25π.) και Καρόν Μπάτλερ (5 ριμπ., 3 ασ., 1 κλ., 20 π.).

Όμως αυτή του Ορλάντο πέρασε στην αντεπίθεση και το τέλος της τρίτης περιόδου τη βρήκε στο καλάθι (72-74). Οι Μάτζικ συνέχισαν την εξαιρετική τους εμφάνιση και στο τελευταίο 12λεπτο για να φτάσουν στη νίκη με 94-91 έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Άρον Αφλάλο (8 ριμπ., 6 ασ., 2 κλ., 36 π.).

Τα 12 λεπτα: 23-36, 45-54, 72-74, 94-91