Την ήττα με 30-18 (ημίχρονο 14-10) γνώρισε η εθνική μας ομάδα χάντμπολ των γυναικών από την αντίστοιχη της Πορτογαλίας, σε αγώνα για τα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξήχθη σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας, στη Θεσσαλονίκη.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα γνώρισε την τρίτη ήττα του σε ισάριθμες αναμετρήσεις και παραμένει στην τελευταία θέση του 2ου ομίλου.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Σωκράτης Βακάλης, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στον πάγκο της εθνικής, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Αναλαμβάνω την ευθύνη της ήττας. Τα κορίτσια έκαναν ό,τι τους ζήτησα.

Για την μικρή προετοιμασία που κάναμε είχαμε καλή απόδοση στα 30 πρώτα λεπτά του ματς, αλλά έπειτα κούραση και κακή συγκέντρωση οδήγησαν στην ήττα. Έκανα πολλές αλλαγές, αλλά χρόνο με το χρόνο κάθε παίκτρια θα έχει το δικό της ρόλο στην ομάδα».

Από την πλευρά της η Λαμπρίνα Τσάκαλου ανέφερε: «Είναι μία νέα προσπάθεια με νέο προπονητή. Η εμφάνισή μας δεν ήταν απογοητευτική. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά ξέφυγε και αυτό οφείλεται στα πολλά αβίαστα λάθη που κάναμε».

Τα δεκάλεπτα: 3-5, 6-8, 10-14, 12-18, 13-25, 18-30

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ (Σωκράτης Βακάλης): Χατζηπαρασίδου 2, Μπατζαρακούδη, Παπαδοπούλου 1, Μαυρογιώργη 2, Μάστακα 2, Κοτσαμπουικίδου, Μούρνου, Βαφειάδου, Παπανικολάου, Δημητρίου 2, Στρατάκη, Τσάκαλου 7, Αναστασίου 1, Μπαλάφα 1, Χοτοκουρίδου, Λέκκα.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Ντουάρτε Φρέιτας): Περέιρα, Σόουζα 6, Αγκιάρ 5, Αντράντε Α., Σαμπίνο 2, Λόπες Β. 2, Σίλβα, Αντράντε Αντ. 2, Γκόις, Κορέια 5, Περέιρα 4, Καταρίνο 2, Πινέιρο, Μέλο, Λόπες Σ. 2.

Διαιτητές:
Βαντίκ- Βίτενμπουργκ (Ολλανδία), Παρατηρητής: Χαρτ (Ισραήλ), δίλεπτα: 2-4, πέναλτι: 4/5-3/4.