Σε γιορτινό κλίμα ξεκίνησε το πρωί ο 11ος Διεθνής Μαραθώνιος Μ. Αλέξανδρος με αφετηρία το άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου στην Πέλλα.

Εκατοντάδες δρομείς βρέθηκαν στην Πέλλα από όπου ξεκίνησε ο αγώνας των 42.195μ, με τελικό προορισμό το άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου στην παραλιακή της Θεσσαλονίκης.

Παράλληλα, στη Θεσσαλονίκη άρχισαν οι υπόλοιπες διαδρομές (Μαραθώνιος Υγείας και Δυναμικού Βαδίσματος 1 χλμ. για παιδιά από την πλατεία Αριστοτέλους αλλά και ο δρόμος των 10 χλμ. από την πλ. Επταλόφου όπου βρέθηκαν 4.000 δρομείς).

Αξίζει να σημειωθεί ότι νικητής του 11 Μαραθωνίου είναι ο Άμπελ Κομπέτ Ροπ, από την Κένυα, που τερμάτισε με χρόνο 2:17:41. Την δεύτερη και τρίτη θέση, την κατέλαβαν επίσης αθλητές από την Κένυα.
Ο πρώτος Έλληνας που τερμάτισε είναι ο Κώστας Ρήγας, κατακτώντας την πέμπτη θέση.