Οι δύο αλλαγές που έκανε ο Σλόμπονταν Μπόσκαν όταν ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 1-0 σετ και 19-15 στο 2ο σετ έφεραν τα πάνω κάνω και οδήγησαν τον Ολυμπιακό στη νίκη με 3-1 σετ στο μεγάλο ντέρμπι με τους πρωταθλητές που έγινε στο κατάμεστο «Μελίνα Μερκούρη».

Το ματς ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι που δικαίωσε τις προσδοκίες των φίλων του βόλεϊ και χαρακτηρίστηκε από καλό βόλεϊ, ωραίες φάσεις, ανατροπές και εναλλαγές στο σκορ αλλά και πολύ πάθος.

Η είσοδος του Ανδρέα Φράγκου και του Κώστα Στιβαχτή ο οποίος έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα βασικός, μεταμόρφωσαν τον Ολυμπιακό που απελευθερώθηκε σε σερβίς και επίθεση και πήρε την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα Volley league «Πάμε Στοίχημα».

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα αλλά έδειξε πολύ καλά στοιχεία στα δύο πρώτα σετ. Στην κερκίδα βρέθηκαν ο Αμαράλ Ντάντε και ο Ερνάντο Γκόμεζ οι οποίοι κάνουν αγώνα δρόμου ώστε να ενσωματωθούν άμεσα με την ομάδα του ΠΑΟΚ.