Με νίκη ξεκίνησε στη φετινή Α1 μπάσκετ των Ανδρών ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επιβλήθηκε τη Δευτέρα με 71-56 του Άρη στο «Αλεξάνδρειο», κάνοντας έτσι «ποδαρικό» με το… δεξί στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι «πράσινοι» μπήκαν… φορτσάτοι στο παρκέ του «Παλέ Ντε Σπορ» και με προσωπικούς πόντους των Ούκιτς και Μασιούλις, προηγήθηκαν 11-4 στο 5′.

Στη συνέχεια ωστόσο το «τριφύλλι» είχε πολύ κακά ποσοστά ευστοχίας του μέχρι το ημίχρονο (8/21 2π., 3/11 3π.) με αποτέλεσμα ο Άρης να… ροκανίσει τη διαφορά και να πλησιάσει το σκορ, όντας στο -3 (23-27) στο 20’.

Στο τρίτο δεκάλεπτο πάντως ο Παναθηναϊκός, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και με… μπροστάρη τον Διαμαντίδη στην επίθεση, έτρεξε επιμέρους σκορ 21-6 και στο 27′ «καθάρισε» τον αγώνα, με το ταμπλό να γράφει 48-29 υπέρ των «πράσινων».

Χωρίς να κατεβάσει… ταχύτητα ο Παναθηναϊκός κράτησε τη διψήφια διαφορά μέχρι τέλους φτάνοντας έτσι στην άνετη νίκη με 71-56 σκορ.

Πρώτος σκόρερ των πράσινων ήταν ο Διαμαντίδης με 11 πόντους, ενώ ένα λιγότερο είχαν οι Ούκιτς και Τσαρτσαρής. Στον αντίποδα από τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισαν οι Ασημακόπουλος (12π.) και Πελεκάνος (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 23-27, 37-56, 56-71

Άρης (Αλεξανδρής): Πάσαλιτς 6(1), Πελεκάνος 10(2), Βεζένκοβ, Μποχωρίδης 4, Ασημακόπουλος 12(1), Καραποστόλου 7(1), Χαρίσης 2, Σαρικόπουλος 8, Μούρτος, Δήμας 2, Τσακαλέρης 5(1).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 6, Μπράμος 2, Πάνκο 3(1), Ματσιούλις 4, Άρμστρονγκ 2, Ούκιτς 10(1), Τσαρτσαρής 10, Διαμαντίδης 11(3), Κίτσεν 2, Ξανθοπουλος 5(1), Γιαννόπουλος 8(2), Σκορδίλης 8.