Μέσα από τα χέρια του έχασε τη νίκη ο Ολυμπιακός στον αγώνα με τη Σιένα, που διεξήχθη την Παρασκευή στο ΣΕΦ, για την 4η αγωνιστική του 6ου ομίλου του TOP-16 της Euroleague.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 72-67 στο 39′, ωστόσο με ένα σερί 7-0 στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα οι Ιταλοί έκαναν την ολική ανατροπή και νίκησαν με 74-72, υποχρεώνοντας τους «ερυθρόλευκους» στην τρίτη τους ήττα στη β’ φάση της διοργάνωσης.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έπαιξαν με τη φωτιά και εν τέλει κάηκαν. Κι αυτό γιατί έχασαν δύο εύκολα καλάθια και «τιμωρήθηκαν» από τους Ιταλούς, που διατήρησαν το αήττητο στο TOP-16, με λέι-απ του Μπόμπι Μπράουν.

Βέβαια οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτύρονται δικαιολογημένα για το γεγονός ότι στα 10΄΄ το χρονόμετρο κόλλησε και έτσι ο Μπράουν βρήκε χρόνο να σκοράρει.

Με κορυφαίο τον Σερμαντίνι (5 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 τάπες) οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν πολύ καλή εκκίνηση στο πρώτο δεκάλεπτο και πήραν προβάδισμα με 17-13 στο 7′.

Εν συνεχεία ανέλαβε δράση ο Βασίλης Σπανούλης, που με 8 πόντους και 4 ασίστ συνέβαλε τα μέγιστα ώστε ο Ολυμπιακός να φτάσει στο +8, κάνοντας το 23-15 στο 8’, με τη Σιένα να ρίχνει τη διαφορά στους πέντε πόντους με το τέλος της περιόδου (25-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ιταλοί, αν και δεν πήραν πολλά καλάθια από το μεγάλο «κανόνι» τους, Μπόμπι Μπράουν, έβρισκαν λύσεις από τη μέση και μακρινή απόσταση και ροκάνισαν τη διαφορά, μειώνοντας στον πόντο (25-24).

Ο Ολυμπιακός συνάντησε πολλές δυσκολίες στην άμυνα προσαρμογής των φιλοξενουμένων, με αποτέλεσμα να μείνει για 4 λεπτά χωρίς πόντο. Έτσι οι φιλοξενούμενοι τρέχοντας ένα σερί 8-0 πέρασαν μπροστά με δύο πόντους (35-38), πριν ο Περπέρογλου με 1/2 βολές διαμορφώσει το αποτέλεσμα ημιχρόνου (36-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σερμαντίνι πέρασε και πάλι στο παρκέ και έδωσε λύσεις στον Ολυμπιακό, που βρέθηκε γρήγορα γρήγορα στο -4 (36-40). Ο Γεωργιανός σέντερ με τέσσερις πόντους έδωσε και πάλι στην ομάδα του το προβάδισμα, για το 42-40.

Εν συνεχεία το ματς απέκτησε δαιμονιώδη ρυθμό, με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται στο «5 εναντίον 5», καταφεύγοντας σε αιφνιδιασμούς μέσα από την άμυνά του.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με τους Ιταλούς να βρίσκονται στο +1 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με 52-51 σκορ, εκμεταλλευόμενοι το μπλακ άουτ των Πειραιωτών που έμειναν χωρίς καλάθι για τέσσερα λεπτά.

Στο 31ο λεπτό του αγώνα ο Χάινς κάρφωσε, δίνοντας το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (53-52), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, επανακτώντας το προβάδισμα (53-56).

Στη συνέχεια ο Σλούκας με μία τρίποντη-βόμβα ισοφάρισε σε 56-56, ωστόσο ο Ρες απάντησε, κάνοντας το σκορ 56-58, πριν ο Περπέρογλου με γκολ-φάουλ δώσει και πάλι το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (59-58).

Με ένα σερί 6-0 ο Ολυμπιακός χάρη σε πόντους των Περπέρογλου και Χάινς πήγε στο +4 σε κρίσιμο σημείο (65-61) στο 36′.

Εντούτοις στη συνέχεια οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν παιδαριώδη λάθη στην επίθεση, δίνοντας την ευκαιρία στη Σιένα να ισοφαρίσει σε 67-67, δύο λεπτά πριν τη λήξη του ματς.

Οι Πειραιώτες πήραν… ανάσα με ένα τρίποντο του Σπανούλη, που με ένα off balance σουτ έκανε το 72-67, μετά τις δύο άστοχες βολές του Χάκετ.

Ο Ρες μείωσε σε 72-69, ο Λο αστόχησε σε λέι απ και ο Άντιτς έκανε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων του Μπράουν, που ευστόχησε και στις τρεις βολές ισοφαρίζοντας σε 72-72 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Χάινς αστόχησε κάτω από το καλάθι και ο Μπράουν στον αιφνιδιασμό έκανε το τελικό 72-74, ωστόσο οι άνθρωποι του Ολυμπιακού δικαίως διαμαρτύρονται για το γεγονός ότι κόλλησε το χρονόμετρο για 3-4 δευτερόλεπτα, 10’’ πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 36-38, 51-52, 72-74

Oλυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 13 (9ριμπ.), Λο 4, Άντιτς, Σπανούλης 13(1τρ, 5 ασ.), Περπέρογλου 9(1), Σερμαντίνι 9 (7ριμπ.), Σλούκας 5(1), Πρίντεζης 7(1), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 8(2).

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 22(3 τρ., 6 ασ.), Έζε, Καραρέτο 5(1), Ράσιτς, Κανγκούρ 8(2), Σανικίτζε 9(1τρ, 8 ριμπ.), Ρες 10, Χάκετ 11, Μος 9(1).