Η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το φετινό Champions League, αφού στον τελικό που διεξήχθη στο Βερολίνο επικράτησε της Γιουβέντους με σκορ 3-1. Τα γκολ των Καταλανών πέτυχαν οι Ράκιτιτς (4’), Σουάρες (68’) και Νεϊμάρ (90’+7’), ενώ για τη «Βέκια Σινιόρα» ισοφάρισε προσωρινά ο Μοράτα (55’).

Το παιχνίδι

Πριν καλά-καλά ζεσταθούν οι δύο ομάδες, η Μπαρτσελόνα σκόραρε! Οι «μπλαουγκράνα» έκρυψαν την μπάλα και μετά τον Νεϊμάρ και τον Ινιέστα έφτασε στον Ράκιτιτς, ο οποίος πλάσαρε και έβαλε φωτιά στον αγώνα, αφού άνοιξε το σκορ για τους Καταλανούς! Από την πλευρά της η Γιουβέντους έδειξε να αντιδρά με τον Μοράτα να σουτάρει στο 8’, όμως στη συνέχεια οι «μπλαουγκράνα» δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν.

Στο 9’ το σουτ του Νεϊμάρ έφυγε άουτ, ενώ στο 13’ Μέσι και Νεϊμάρ δεν κατάφεραν να βάλουν γκολ στον Τζίτζι Μπουφόν. Μάλιστα, ο Ιταλός κίπερ απέκρουσε στη συνέχεια και το σουτ του Άλβες μέσα από την περιοχή! Για την «Βέκια Σινιόρα» Τέβες και Μοράτα προσπάθησαν να βάλουν και πάλι την ομάδα τους σε διαδικασία διεκδίκησης του τροπαίου, ενώ οι Ιταλοί είχαν και ένα καλό σουτ στο 44’ με το σουτ του Πίρλο. Η τεράστια ευκαιρία στο πρώτο μέρος γράφτηκε στο 39’ με το σουτ του Σουάρες να περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μπουφόν.

Το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος πήρε άγρια ομορφιά και σε αυτό βοήθησε η ισοφάριση της Γιούβε. Αρχικά, στο 48’, έχασε μεγάλη ευκαιρία η Μπαρτσελόνα, με τον Σουάρες να μην μπορεί να νικήσει με το εξωτερικό σουτ του Μπουφόν, ενώ στο 51’ Μέσι, Νεϊμάρ και Σουάρες συνδυάστηκαν άψογα, αλλά το σουτ του Αργεντινού κατέληξε άουτ.

Το 1-1 ήρθε στο 55’. Ο Μαρκίσιο με τακουνάκι πέρασε από τα δεξιά στον Λιχτστάινερ και αυτός γύρισε για τον Τέβες, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, το οποίο εξουδετέρωσε ο Τερ Στέγκεν. Η φάση δεν τελείωσε και στην επαναφορά ο Μοράτα που βρέθηκε αφύλακτος στην μικρή περιοχή, πλάσαρε σωστά και ισοφάρισε σε 1-1!

Από εκείνο το σημείο, η «μεγάλη κυρία» πήρε τον έλεγχο, αλλά η Μπαρτσελόνα αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική και δίκαια έφτασε στην κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου.

Στο 63’ σούταρε ο Τέβες από το ύψος της περιοχής και η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ δύο λεπτά μετά ο Πογκμπά δεν κατάφερε να νικήσει τον Γερμανό κίπερ της Μπάρτσα. Η συνέχεια ανήκε στους Καταλανούς. Στο 68’ ο Μέσι έμεινε όρθιος μετά από επίθεση κατά μέτωπο και σούταρε, αλλά ο Μπουφόν απέκρουσε. Στην επαναφορά ο Σουάρες με πλασέ πέτυχε το 2-1 και άνοιξε τον δρόμο για την επικράτηση της ομάδας της Βαρκελώνης.

Στο 71’ ο Νεϊμάρ σκόραρε, αλλά το γκολ μπήκε αφού η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Βραζιλιάνου, με αποτέλεσμα ο Τούρκος Τσακίρ να το ακυρώσει. Η ισοφάριση λίγο έλλειψε να σημειωθεί στο 75’, καθώς ο Τερ Στέγκεν έδιωξε με γροθιές πάνω στον Ντάνι Άλβες και η μπάλα έφυγε άουτ…

Η Μπαρτσελόνα στο 82’ έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Ράκιτιτς έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Πικέ, ο οποίος έστειλε τη μπάλα εκτός εστίας. Τελικά στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων οι «μπλαουγρκάνα» έβγαλαν την κόντρα με τον Πέδρο, ο οποίος πάσαρε στον Νεϊμάρ, που τελείωσε την φάση και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Το «φίλμ» του αγώνα

Ξεκίνησε ο μεγάλος τελικός

4′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ! Μόλις στο 4′ ο Ράκιτιτς σκοράρει!

8′ Ο Μοράτα με κούρσα πάτησε στην περιοχή της Μπαρτσελόνα και έστρωσε στο Βιδάλ, ο οποίος έστειλε τη μπάλα άουτ.

9′ Απάντησε η Μπαρτσελόνα με τον Νεϊμάρ να σουτάρει άουτ.

11′ Πρώτη κάρτα στο ματς. Την είδε ο Βιδάλ για μαρκάρισμα στον Μπουσκέτς

13′ Εντυπωσιακή η Μπαρτσελόνα μέχρι τώρα. Πρώτα με τον Νειμάρ δεν μπόρεσε να σκοράρει, ενώ στη συνέχεια ο Μπουφον έσωσε το σουτ που έκανε ο Ντάνι Άλβες. Από την άλλη η Γιουβέντους δεν έχει βρει ισορροπία στο παιχνίδι της.

20′ Κόρνερ για την Γιουβέντους. Ο Πικέ απομάκρυνε τη μπάλα. Κερδίζει μέτρα στο γήπεδο η ιταλική ομάδα.

23′ Παίζει με την φωτιά ο Βιδάλ, ο οποίος έχει κίτρινη κάρτα και φλερτάρει με την δεύτερη. Σε δύο περιπτώσεις την γλίτωσε ο μέσος της Γιούβε.

27′ Στα χέρια του Μπουφόν το σουτ που επιχείρησε ο Νεϊμάρ.

34’ Η Γιουβέντους ζήτησε πέναλτι σε προσπάθεια του Πογκμπά, όμως ο διαιτητής Τσακίρ σωστά άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί.

39’ Το σουτ του Σουάρες πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μπουφόν.

40′ Ξανά επιθετική η Μπαρτσελόνα. Κόρνερ το σουτ που επιχείρησε ο Σουάρες από τον Μπουφόν.

41′ Κίτρινη κάρτα στον Πογκμπά για μαρκάρισμα πάνω στον Μέσι.

Τέλος πρώτου μέρους

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

48′ Ο Μπουφόν απέκρουσε το σουτ του Σουάρες που δοκίμασε να σκοράρει με το εσωτερικό του δεξιού του ποδιού.

51′ Νέο σουτ από την Μπαρτσελόνα και πάλι άουτ. Ο Μέσι αυτή τη φορά. Η επίθεση της Μπάρτσα δημιουργεί συνέχεια, όμως το δεύτερο γκολ δεν έχει έρθει ακόμα. 11-5 οι προσπάθειες για γκολ των δύο ομάδων.

55’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ ΚΑΙ 1-1! Η Μπαρτσελόνα δεν εκμεταλλεύτηκε την κυριαρχία της και η Γιούβε ισοφάρισε με τον Μοράτα. Ο Λιχτστάινερ γύρισε τη μπάλα και ο Τέβες σούταρε. Ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε, ωστόσο στην επαναφορά ο Μοράρα από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

63′ Ο Τέβες σούταρε και η μπάλα πέρασε άουτ.

68′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ ΚΑΙ 2-1! Ο Σουάρες με πλασέ νίκησε τον Μπουφόν που απέκρουσε αρχικά το σουτ του Μέσι!

70′ Κίτρινη κάρτα στον Σουάρες!

71′ Ο Νεϊμαρ σκόραρε, όμως ο διατητής ακύρωσε το γκολ, καθώς η μπάλα χτύπησε στο χέρι του και άλλαξε πορεία.

77′ Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Έξω ο Ινιέστα μέσα ο Τσάβι.

79′ Αλλαγή για την Γιουβέντους. Στη θέση του Βιδάλ ο Περέιρα.

85′ Δεύτερη αλλαγή για την Γιουβέντους. Στη θέση του Μοράτα ο Γιορέντε.

89′ Νέα αλλαγή για την Γιουβέντους. Έξω ο Εβρά μέσα ο Κομάν.

90′ Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Ματιέ στη θέση του Ράκιτιτς.

90’+4′ Τελευταία αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Πέδρο μέσα, ο Σουάρες στον πάγκο.

90′ +7′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ. Οι Καταλανοί έφυγαν στην αντεπίθεση και ο Νεϊμάρ με πλασέ σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Τέλος στον τελικό. Η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το Champions League. Νίκησε 3-1 τη Γιουβέντους!

Γιουβέντους – Μπαρτσελόνα 1-3 (ΝΕΡΙΤ, Novasports 1)

Γκολ: 55′ Μοράτα – 4′ Ράκιτιτς, 68′ Σουάρες, 90′ +7′ Νεϊμάρ

Κίτιρνες κάρτες: Βιδάλ, Πογκμπά – Σουάρες

Γιουβέντους: Μπουφόν, Λιχτστάινερ, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Εβρά (89′ Κομάν), Μαρκίσιο, Πίρλο, Πογκμπά, Βιδάλ (79′ Περέιρα), Τέβες, Μοράτα (85′ Γιορέντε)