Πολύτιμο έδαφος στη μάχη που δίνει για την κατάκτηση του τίτλου στο ισπανικό πρωτάθλημα έχασε η Μπαρτσελόνα, καθώς ηττήθηκε το Σάββατο από τη Βαλένθια με 3-2 σκορ στο «Καμπ Νου», στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 22ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Πλέον, είναι αρκετά πιθανό μετά την ολοκλήρωση της αγωνιστικής η ομάδα της Βαρκελώνης να βρεθεί ακόμη και τρίτη στη βαθμολογία, καθώς η Ατλέτικο Μαδρίτης υποδέχεται τη Σοσιεδάδ, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης θα φιλοξενηθεί στο νέο «Σαν Μαμές» από την Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Η ομάδα του Χεράρδο «Τάτα» Μαρτίνο προηγήθηκε στο 8ο λεπτό με τον Αλέξις Σάντσες, αλλά οι «νυχτερίδες» αντέδρασαν άμεσα και γύρισαν το παιχνίδι με τα γκολ των Πάμπλο Πιάτι (39΄) και Ντάνι Παρέχο (44΄).

Οι «μπλαουγκράνα» ισοφάρισαν στο 54΄ με (ανύπαρκτο) πέναλτι του Λιονέλ Μέσι, αλλά ο Φρανσίσκο Αλκάθερ στο 59ο λεπτό έκανε το 2-3 κι έπαυσε το σερί των 25 νικών της πρωταθλήτριας Ισπανίας στο γήπεδό της.

Στο 78΄ ολοκληρώθηκε η καταστροφική βραδιά για την Μπαρτσελόνα, με την αποβολή του Ζόρντι Άλμπα.