Η Τβέντε τα… βρήκε σκούρα απέναντι στη Φένλο, ωστόσο κατάφερε να πάρει το «τρίποντο», πετυχαίνοντας έτσι την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα ματς στο ολλανδικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Μακλάρεν επιβλήθηκε με 1-0 της αντιπάλου της με εύστοχο πέναλτι του Φερ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και θα απολαύσει για ακόμη μία εβδομάδα τη… μοναξιά της κορυφής του βαθμολογικού πίνακα.

Από εκεί και πέρα, καταιγιστική ήταν για ακόμη μία αγωνιστική η Αϊντχόφεν, που συνέτριψε με 5-1 την Άλκμααρ στο «Φίλιπς Στάντιον», ενώ στο -2 από την κορυφή βρίσκεται η Φίτεσε, καθώς επικράτησε 1-0 της Φέγενορντ με γκολ του Βιλφρέντ Μπονί στο 91′.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Ντεν Χάαχ – Χρόνινχεν 0-1 (34′ Σπαρβ)

Σάββατο
Ρόντα – Βίλεμ 3-0 (39′ Σανχαρίμπ Μαλκί, 74′ Νέμετ, 81′ Ραμζί)
Τσβόλε – Νάιμεχεν 0-4 (18′ πέν. και 31′ πέν. Κούλβαϊκ, 56′ Σνο, 61′ Πλάτιε)
Βάαλβαϊκ – Χεράκλες 1-1 (39′ Τζόζεφζουν / 1′ Όφερτουμ)
Μπρέντα – Ουτρέχτη 1-1 (7′ Σχαλκ / 73′ Γκερντ)

Κυριακή
Φιτέσε – Φέγενορντ 1-0 (91′ Μπονί)
Τβέντε – Φένλο 1-0 (92′ πέν. Φερ)
Αϊντχόφεν – Άλκμααρ 5-1 (11′ και 83′ Μάταβς, 54′ Φαν Μπόμελ, 68′ Μαρσέλο, 90′ Χάτσινσον / 28′ Μάχερ)
Χέρενφεν – Άγιαξ (17:30)