Ο Πανελευσινιακός επικράτησε για πρώτη φορά στη φυσική έδρα του, τη Γούβα, σε παιχνίδι της Α1 μπάσκετ. Για την 14η αγωνιστική η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα κατέβαλε την αντίσταση του Περιστερίου με 75-62 και έβαλε τέλος στο σερί επτά ηττών. Από την άλλη, το Περιστέρι γνώρισε τη δεύτερη διαδοχική ήττα.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο κανείς από τους αντιπάλους δεν κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Χαρακτηριστικό είναι το μεγαλύτερο προβάδισμα του Περιστερίου ήταν 4 πόντοι (17-21 στο 9΄), ενώ η μέγιστη διαφορά για τον Πανελευσινιακό ήταν το 25-21 στο 11΄.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 43-39 στο 24΄, αλλά το Περιστέρι μείωσε με καλάθι του Πέτρουλα 45-44 στο 26΄. Ακολούθησε επιμέρους σκορ 9-1 υπέρ του Πανελευσινιακού, που προηγήθηκε 54-45 στο 29΄ και 56-47 με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, αλλά το Περιστέρι μείωσε 56-52, χάρη σε τρίποντο του Πέτρουλα και 2/2 βολές του Χάινς.

Στο τέλος το σερί 11-0 του Πανελευσινιακού, διαμόρφωσε το σκορ σε 67-52 στο 37΄, εξέλιξη που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα μετά τη νίκη τους με 75-62.