Ο Παναθηναϊκός Superfoods πετυχαίνοντας την πιο μεστή εμφάνισή του στην Ευρωλίγκα επικράτησε 86-72 της Αρμάνι στο Μιλάνο σε παιχνίδι για την 13η αγωνιστική, φτάνοντας τις 8 νίκες, που τον φέρνουν στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πολυτιμότερος παίκτης για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Μάικ Τζέιμς που ολοκλήρωσε το ματς με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Νίκος Καλάθης πρόσθεσε 16 πόντους και 6 ασίστ. Από την ομάδα του Ρέπεσα, που αποδοκιμαζόταν έντονα από το κοινό συχνά, κορυφαίος ήταν ο ΜακΛίν με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 6-2 με τέσσερις πόντους του Καλάθη και δύο του Σίνγκλετον, όμως οι Ιταλοί προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 7-6 χάρη σε σουτ τριών πόντων του Ντράγκιτς. Ο Νικ Καλάθης, που σημείωσε 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο σκόραρε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 12-9 υπέρ των «πράσινων», όμως η κακή άμυνα επέτρεψε στην Αρμάνι να προηγηθεί 21-16 στο τέλος της περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στον Παναθηναϊκό. Το «τριφύλλι» κλείδωσε την άμυνά του και αφού δέχθηκε μόλις οκτώ πόντους κατάφερε να βρει ρυθμό και στην επίθεση και να οδηγεί στα αποδυτήρια με διαφορά 11 πόντων. Αρχικά με σερί 11-0 μετέτρεψε το 21-16 σε 21-27 και με εξαίρεση το καλάθι του ΜακΛιν που έφερε την Αρμάνι σε απόσταση ενός πόντου (29-30), πήρε το προβάδισμα που του ξεκλείδωσε το δρόμο προς τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο ξέφυγε με 17 (29-46). Η Αρμάνι αντέδρασε με τους Σάντερς και ΜακΛιν, όμως οι «πράσινοι» έφτασαν τη διαφορά στο +21 (38-59) και από εκεί μέχρι το τέλος κυριάρχησαν απόλυτα στο γήπεδο και έφτασαν στη μεγάλη νίκη.

Ο Τζέιμς έγραψε το +24 (43-67) για τον Παναθηναϊκό Superfoods στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με τη διαφορά να διατηρείται στα ίδια επίπεδα για το «τριφύλλι» (48-72). Η αναμέτρηση απέκτησε στο τέλος διαδικαστικό χαρακτήρα και οι «πράσινοι» πήραν τη νίκη με το τελικό 86-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 29-40, 42-64 72-86.