Όλγα Φωτιάδου

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα motocross έριξε αυλαία αυτό το Σαββατοκύριακο 4 & 5 Νοεμβρίου, στην πίστα motocross «Μάκης Κωφός» των Τρικάλων, με ισχυρούς ανέμους, βροχές και συννεφιά.

Το αναπάντεχο

Το βράδυ της Παρασκευής αρκετές ομάδες είχαν στήσει τις τέντες τους στα paddock, όμως ισχυρές ριπές ανέμων τις σήκωσαν στον αέρα καταστρέφοντας τις περισσότερες. Μια γυναίκα τραυματίστηκε στο κεφάλι από μια τέντα και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για ράμματα.
Το Σάββατο υποδέχθηκε με βροχές και λάσπη τους αναβάτες, ευτυχώς η Κυριακή τους καλωσόρισε με ήλιο!

ΜΧ1
Στο πρώτο σκέλος του αγώνα την εκκίνηση πήρε ο Γιάννης Τουρατζίδης με Yamaha Yz 450 και το νούμερο #100, δεύτερος ακολούθησε ο Παναγιώτης Κουζής με Fantic 450 με το #338 και τρίτος ο Ανέστης Ράδος με Gas-Gas 450 και το νούμερο #97. Οι τρεις τους ήταν ρόδα-ρόδα για αρκετούς γύρους, μέχρι που μια πτώση έφερε τον Γιάννη στην τρίτη θέση. Μια ακόμη πτώση ανάγκασε τον Γιάννη να μην τερματίσει τον αγώνα και να μην τρέξει ούτε στο δεύτερο σκέλος.

Κουζής στην πρώτη θέση με τον Ράδο πίσω του με ένα δευτερόλεπτο διαφορά σε χρόνο να επιχειρεί συνεχώς να τον προσπεράσει και τελικά το κατάφερε!
Νικητής του πρώτου σκέλους αναδείχθηκε ο Ράδος, δεύτερος ο Κουζής, τρίτος ο Ανδρέου.

Στο δεύτερο σκέλος του αγώνα την εκκίνηση πήρε ο Ανέστης Ράδος, πίσω του ο Κουζής και ο Ανδρέου ρόδα-ρόδα πάλι.
Ο Κουζής προσπέρασε τον Ράδο τερματίζοντας στην πρώτη θέση και στο overall του αγώνα.
Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα εδώ.

Δείτε στο βίντεο τις εκκινήσεις και στιγμιότυπα από τον αγώνα.

Ο πλέον 17 φορές Πρωταθλητής Ελλάδος, Παναγιώτης Κουζής, έκλεισε το πρωτάθλημα κερδίζοντας με Fantic 250 το δεύτερο σκέλος, όπως έκανε στην Κέρκυρα στον πρώτο αγώνα της χρονιάς.

Ο Ανέστης Ράδος aka delivery boy -πρωταθλητής στην κατηγορία MX2 του 2022 και πρώτη του χρονιά στην MX1- έχει δείξει την δύναμη και την αποφασιστηκότητά του σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος. Στον 6ο γύρο του πρωταθλήματος στις Κρηνίδες, κέρδισε και τα δύο σκέλη τερματίζοντας πίσω του οι καλύτεροι οδηγοί της MX1.

MX2
Νικητής του διήμερου ο Φραγκίσκος Ζούνης και πρωταθλητής της κατηγορίας για το 2023!