Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ράφα Ναδάλ στον ημιτελικό του Όπεν της Ρωμης.

Ο «βασιλιάς» της χωμάτινης επιφάνειας πήρε «εκδίκηση» από τον Έλληνα πρωταθλητή για την ήττα του στον μεταξύ τους αγώνα την περασμένη εβδομάδα στη Μαδρίτη και, επικρατώντας με 2-0 σετ (6-3, 6-4) στον αγώνα του Σαββάτου, έγινε ο πρώτος φιναλίστ του τελικού στο τουρνουά που διεξάγεται στην ιταλική πρωτεύουσα.

Ο Ισπανός τενίστας (Νο 2 στον κόσμο) «έσπασε» με το… καλημέρα το σερβίς του Τσιτσιπά κι έφτασε στο 1-0 σχετικά άνετα, ενώ στο επόμενο σετ ο Στέφανος πρόβαλε σθεναρή αντίσταση, αλλά λύγισε τελικά με 6-4.

Η πορεία λοιπόν του Έλληνα τενίστα στη Ρώμη σταμάτησε στα ημιτελικά, μετά το τρόπαιο που κατέκτησε στο Εστορίλ και τον τελικό που έπαιξε στη Μαδρίτη απέναντι στον Τζόκοβιτς, από τον οποίο ηττήθηκε 2-0.

Παρ΄ όλα αυτά, όμως, οι νίκες του, σε συνδυασμό με τις αποτυχίες των άλλων αθλητών που βρίσκονταν πιο πάνω στην παγκόσκια κατάταξη θα τον φέρει από την προσεχή Δευτέρα (20/05) στο Νο 6 του κόσμου, την καλύτερη θέση που έχει πάρει έως τώρα στην καριέρα του.