Επτά ακόμη μετάλλια (τρία χρυσά, δύο ασημένια και ισάιρθμα χάλκινα) κατέκτησαν οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες κατά την 2η ημέρα των αγώνων στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου που διεξήχθη στο Πράβετς της Βουλγαρίας, τα οποία προστίθενται στα άλλα επτά (3 χρυσά, 4 ασημένια) της 1ης ημέρας, ανεβάζοντας τον συνολικό αριθμό στα 14.

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν την Τρίτη η Ελισάβετ Πεσιρίδου στα 100μ εμπόδια, ο Εμμανουήλ Καραλής στο επί κοντώ και η Σταματία Σκαρβέλη στη σφυροβολία, τα ασημένια μετάλλια πήραν ο Θοδωρής Χρυσανθόπουλος στο επί κοντώ και η Έφη Κολοκυθά στο μήκος, ενώ τα χάλκινα τα κατέκτησαν η Ραφαέλα Σπανουδάκη στα 200μ και ο Χρήστος Κοτίτσας στα 800μ.

Ο Εμμανουήλ Καραλής, έδειξε στο Πράβετς πως είναι σε καλή κατάσταση λίγες μόλις εβδομάδες από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα. Ο νεαρός άλτης ήταν νικητής στο επί κοντώ με καλύτερο άλμα στα 5.66μ, επίδοση που ξεπέρασε με την δεύτερη προσπάθεια.

Ο αθλητής του Ανδρέα Τσώνη στη συνέχεια επέλεξε να δοκιμάσει πάνω από τα 5.81μ, προκειμένου να βελτιώσει το φετινό του ρεκόρ, αλλά και να ξεμπερδέψει από νωρίς αναφορικά με το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο αθλητής έχασε στις λεπτομέρειες τις δύο από τις τρεις του προσπάθειες και έδειξε πως σύντομα θα είναι σε θέση να ανέβει από από το συγκεκριμένο ύψος.

Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε και ο Θοδωρής Χρυσανθόπουλος, που ήταν δεύτερος με άλμα στα 5.45μ. και στη συνέχεια επέλεξε να δοκιμάσει στα 5.52μ, όπου είχε καλά αλλά άκυρα άλματα.

Η Ελισάβετ Πεσιρίδου κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ εμπόδια με 13.11, βελτιώνοντας το φετινό της ρεκόρ, το οποίο ήταν 13.19 από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Πάτρας και κατάφερε παρά τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετώπισε στην αρχή της χρονιάς να βρει τον ρυθμό της και να τρέξει κοντά στα αγωνιστικά της επίπεδα.

Από εκεί και πέρα η Σταματία Σκαρβέλη αναδείχθηκε νικήτρια στη σφυροβολία. Με καλύτερη προσπάθεια στα 71.33μ κατάφερε να πάρει τη νίκη και ταυτόχρονα να σφραγίσει το εισιτήριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα.

Η 24χρονη σφυροβόλος βελτίωσε το ατομικό ρεκόρ της, το οποίο ήταν 69.10μ από το 2018, και έγινε η δεύτερη Ελληνίδα όλων των εποχών πίσω από την Στέλλα Παπαδοπούλου, η οποία κατέχει το πανελλήνιο ρεκόρ με 72.10 μέτρα.

Η νεαρή αθλήτρια θα συμμετάσχει στο πρώτο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της καριέρας της, ενώ έχει ήδη δύο συμμετοχές σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, το 2016 στη σφαιροβολία και το 2018 στη σφυροβολία.

Σε επιδόσεις πάνω από τα 6.40μ έχει σταθεροποιηθεί τη φετινή σεζόν η Έφη Κολοκυθά, που πρόσθεσε μία ακόμη καλή παρουσία στο ενεργητικό της. Η αθλήτρια του Μάκη Πάντου κατέλαβε την δεύτερη θέση στο μήκος με 6.41μ και πήρε το ασημένιο μετάλλιο.

Μία ακόμη καλή εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Ραφαέλα Σπανουδάκη, που ήταν τρίτη στα 200μ με 23.15 επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ, αφού βελτιώνει το 23.24, που είχε πετύχει το 2018 στα Χανιά.

Η έμπειρη αθλήτρια έδειξε για μία ακόμη φορά πως της… πηγαίνουν τα 200μ. και πως είναι στις δυνατότητες της επιδόσεις κάτω από το 23.00. Η αθλήτρια του Κώστα Βογιατζάκη νωρίτερα στη σεζόν είχε πετύχει 23.27 και 23.29.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε και ο Χρήστος Κοτίτσας στα 800μ. με 1.50.48, ενώ στα 1.500μ., καλή παρουσία πραγματοποίησε η Αναστασία Μαρινάκου, που ήταν τέταρτη με 4.22.32.

Στα 3.000 μ. στιπλ συμμετείχε ο Γιώργος Μίνος, ο οποίος κατέλαβε την πέμπτη θέση με 9.11.68. Στο τριπλούν ο Δημήτρης Τσιάμης κατέλαβε την τέταρτη θέση με 16.37μ και έχασε το μετάλλιο σε ισοβαθμία, ενώ στο ίδιο αγώνισμα ο Παύλος Μπόφτσης ήταν έκτος με 16.07 μέτρα.