Η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε από τον 2ο γύρο του τουρνουά του Σινσινάτι, καθώς έχει bye στον 1ο γύρο, και κατάφερε, με ανατροπή, να ξεπεράσει το εμπόδιο της Σοράνα Κιρστέα και να προκριθεί στις «16».

Η 28χρονη Ελληνίδα τενίστρια επέστρεψε στις νίκες, μετά από τον πρόωρο αποκλεισμό της από το Μόντρεαλ την περασμένη εβδομάδα, επικρατώντας με 2-6, 6-3, 7-5 μετά από 2 ώρες και 19 λεπτά.

Επόμενη αντίπαλος της Μαρίας Σάκκαρη στις ΗΠΑ θα είναι είτε η Πέτρα Μάρτιτς είτε η Καρολίνα Μούχοβα.

Η Ρουμάνα τενίστρια, Σοράνα Κιρστέα, ήταν ανώτερη στο πρώτο σετ απέναντι στη Σάκκαρ, πήρε τα πρώτα 4 games, για να το κατακτήσει με 6-2. Στο 2ο σετ η Σάκκαρη προηγήθηκε με 4-0, αλλά η Κιρστέα μείωσε σε 4-3. Με νέο break, όμως η Σάκκαρη έκανε το 5-3 και εν συνεχεία πήρε το σετ με 6-3 για το 1-1. Στο 3ο σετ, η Σάκκαρη έδωσε μάχη, αλλά στο 11ο game κατάφερε να βρει το break παίρνοντας προβάδισμα με 6-5, για να κλείσει το ματς λίγο αργότερα με 7-5.