Μαρία Σάκκαρη και Ντόνα Βέκιτς πήραν το πρώτο σετ στο διπλό του τουρνουά του Νότιγχαμ με 6-3, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Μπούκσα/Νινομίγια κατάφεραν με ανατροπή (6-4, 10-6) να φτάσουν στη νίκη με 2-1 και να συνεχίσουν στην επόμενη φάση, με την Ελληνίδα και την Κροάτισσα να μένουν εκτός.

Σάκκαρη και Βέκιτς μπήκαν πολύ δυνατά, προηγήθηκαν με 5-1 κάνοντας δύο μπρέικ στα σερβίς των αντιπάλων τους και με άνεση έκλεισαν το πρώτο σετ με 6-3. Στο 2ο οι Μπούκσα και Νινομίγια πήραν αυτές προβάδισμα νίκης με 4-1, ωστόσο, με το δικό τους σερί οι Σάκκαρη και Βέκιτς ισοφάρισαν σε 4-4. Έχασαν, όμως, τα δύο επόμενα game και ο αγώνας οδηγήθηκε στο σούπερ τάι μπρέικ.

Εκεί οι Μπούκσα και Νινομίγια πήραν προβάδισμα με 3-0 εκμεταλλευόμενες το κακό σερβίς των αντιπάλων τους (υπέπεσαν σε τρία διπλά λάθη, το οποίο και αύξησαν σε 7-2. Τρεις σερί πόντοι των Σάκκαρη και Βέκιτς μείωσαν τη διαφορά στο 7-5, ωστόσο από εκεί και πέρα οι Μπούκσα και Νινομίγια κέρδισαν τους 3 από τους τελευταίους 4 και μαζί την πρόκριση για τα προημιτελικά του Rothesay Open.