Το ευρωπαϊκό ταξίδι της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του Παναθηναϊκού ξεκίνησε με τη νίκη επί της ολλανδικής Τσβόλε στο κλειστό του Μετς με 3-1 σετ, στον πρώτο αγώνα των προκριματικών του Challenge Cup.

Οι «πράσινες» δυσκολεύτηκαν στο πρώτο σετ, έχασαν το δεύτερο, ωστόσο, από κει και πέρα ανέβασαν… στροφές και με χαρακτηριστική άνεση έφτασαν στο 3-1, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκρισή τους στις «32» της διοργάνωσης. Ο δεύτερος αγώνας είναι προγραμματισμένος για τις 18 Οκτωβρίου, με το «τριφύλλι» να… ψάχνει δύο σετ για να κλειδώσει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ομάδα από την «χώρα της τουλίπας» πίεσε πολύ στα δύο πρώτα σετ, κυρίως από το σερβίς και σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη που έκαναν οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στις πρωταθλήτριες.

Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο σετ… στις λεπτομέρειες με 28-26, στο δεύτερο η Τσβόλε είχε από το ξεκίνημα το «πάνω χέρι» κι έφτασε στην ισοφάριση (25-11), αλλά στο σημείο εκείνο η ελληνική ομάδα βρήκε τους αυτοματισμούς της, ανέβηκε στο μπλοκ και πήρε πολύ εύκολα τα δύο επόμενα σετ με 25-18 και 25-16.

Τα σετ: 28-26, 21-25, 25-18, 25-16

Παναθηναϊκός (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 18 (17/30 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 24% άριστες), Άτκινσον 21 (18/39 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρότους 12 (10/20 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. – 40% άριστες), Παπαφωτίου 4 (4 άσσοι), Σαμαντάν 17 (11/17 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Μεταξά 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 47% υπ. – 20% άριστες), Γενιτσαρίδη, Κελεσίδη.

Τσβόλε (Πασκάλ Βένεμαν): Ρόσλερ 9 (7/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νόμπελ 4 (1/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 88% υπ. – 50% άριστες), Βέλενερ 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Κοκ 19 (18/30 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 32% άριστες), Σιλντερούις 6 (4/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σόλτεν 12 (8/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Βαν Ντε Βεν (λ, 51% υπ. – 31% άριστες), Κονίνεμπεργκ 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Σίνεμα, Χέντρικς 6 (6/15 επ., 42% υπ. – 26% άριστες).