Μετά από ένα… επικό ματς που κρίθηκε… στις λεπτομέρειες, ο Παναθηναϊκός νίκησε για 3η συνεχόμενη φορά τον ΠΑΟΚ σε διάστημα λίγων ημερών, αυτή την φορά στο πρωτάθλημα, με 3-1 σετ στην Θεσσαλονίκη και πέρασε στην 2η θέση της βαθμολογίας, αν και ισόβαθμος με το σημερινό του αντίπαλο.

Οι δύο ομάδες πήραν εύκολα τα δύο πρώτα σετ, με τους «πράσινους» να προηγούνται και το «Δικέφαλο» να ισοφαρίζει γρήγορα κι από κει και πέρα διεξήχθη ένα πραγματικό ντέρμπι που βρήκε τον Παναθηναϊκό πιο ψυχωμένο και αποφασισμένο στα κρίσιμα σημεία και τελικό νικητή.

Να σημειωθεί ότι στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ είχε καθαρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του, ξέφυγε ακόμη και με 5 πόντους, αλλά οι «πράσινοι» ισοφάρισαν και παρόι έχασαν την ευκαιρία να κλείσουν το σετ στην κανονική του διάρκεια και στη συνέχεια βρίσκονταν μόνιμα πίσω στο σκορ, εντέλει βρήκαν τον τρόπο να παραμένουν στη διεκδίκησή του και στο φινάλε να πανηγυρίζουν με 36-34!