Κολύμβηση: «Ασημένιος» στην Αμβέρσα ο Βαζαίος

Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 6 Ιουλίου 2012, 20:08
Κολύμβηση: «Ασημένιος» στην Αμβέρσα ο Βαζαίος
Το «άστρο» του Ανδρέα Βαζαίου έλαμψε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης εφήβων/νεανίδων, που διεξάγεται στην Αμβέρσα.

Ο 18χρονος κολυμβητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης, στον τελικό των 200μ. μικτή ατομική, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, το οποίο σημειωτέον ήταν το πρώτο για τα ελληνικά χρώματα στη διοργάνωση.

Ο Βαζαίος κάλυψε την απόσταση σε 2:01.73, πλησιάζοντας πάρα πολύ το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (2:01.64), ανεβαίνοντας έτσι στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Την πρώτη θέση κατάλαβε ο Ισπανός Άλμπερτ Πούιγκ Γκάριτς (2:00.95), ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στον Γερμανό Φίλιπ Φόρστερ (2:01.94).

Τα 42 μετάλλια της Ελλάδας σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης εφήβων/νεανίδων είναι τα εξής:

1984 Λουξεμβούργο: Γιάννης Μηλιδάκης 3ος 200μ. πρόσθιο

1985 Γενεύη: Χαράλαμπος Παπανικολάου 1ος 100μ. ύπτιο, 2ος 200μ. ύπτιο, 200μ., 400μ. μικτή ατομική

1993 Κωνσταντινούπολη: Σπύρος Μπίρμπας 3ος 200μ. μικτή ατομική

1998 Αμβέρσα: Κατερίνα Μπλιάμου 3η 200μ. ύπτιο, Αρτεμις Δάφνη 3η 200μ., 400μ. μικτή ατομική

2000 Δουνκέρκη: Βασίλης Δεμέτης 1ος 400μ. μικτή ατομική, 3ος 1.500μ. ελεύθερο

2001 Βαλέτα: Ζωή Δημοσχάκη 1η 200μ., 400μ. ελεύθερο, Γιάννης Δρυμωνάκος 1ος 200μ. πεταλούδα, Ανδρέας Ζήσιμος 3ος 400μ., 1500μ. ελεύθερο, Βασίλης Δεμέτης 3ος 400μ. μικτή ατομική

2002 Λιντς: Γιάννης Δρυμωνάκος 1ος 200μ. πεταλούδα, 3ος 400μ. μικτή ατομική

2003 Γλασκόβη: Βασιλική Αγγελοπούλου 1η 200μ. πεταλούδα, 2η 200μ. μικτή ατομική, Σωτήρης Πάστρας 3ος 100μ. πεταλούδα, Αρης Γρηγοριάδης 3ος 50μ. ύπτιο, Εύη Τσάγκα 3η 200μ. ελεύθερο, Αθηνά Τζαβέλα 3η 200μ. μικτή ατομική

2004 Λισσαβόνα: Αντώνης Γκιούλμπας 1ος 200μ. ύπτιο, Στέλλα Μπούμη 2η 200μ. ύπτιο, Σωτήρης Πάστρας 2ος 100μ. πεταλούδα, 3ος 50μ. πεταλούδα

2006 Μαγιόρκα: Γιάννης Γιαννούλης 3ος 200μ. ελεύθερο

2007 Αμβέρσα: Αντα Τερζή 3η 200μ. πεταλούδα, Κριστέλ Βουρνά 3η 50μ. ελεύθερο

2008 Βελιγράδι: Εθνική ομάδα νεανίδων 2η 4Χ100μ. μικτή ομαδική, Κριστέλ Βουρνά 3η 50μ. ελεύθερο

2009 Πράγα: Φώτης Κολιόπουλος 3ος 50μ. πεταλούδα, Δημήτρης Κουλούρης 3ος 200μ. πρόσθιο, Μαρία Μιχαλάκα 3η 100μ. πρόσθιο

2011 Βελιγράδι: Παναγιώτης Σαμιλίδης 1ος 50μ. πρόσθιο, 100μ. πρόσθιο, Κριστιάν Γκολομέεβ 2ος 50μ. ελεύθερο, Ανδρέας Βαζαίος 3ος 200μ. μικτή ατομική

2012 Αμβέρσα: Ανδρέας Βαζαίος 2ος 200μ. μικτή ατομική

Επιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης

Τελευταία ενημέρωση: Παρασκευή, 6 Ιουλίου 2012, 20:20