Δύο πολύτιμους βαθμούς έχασε η Άρσεναλ στην έδρα της Σαουθάμπτον, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Premier League. Έμεινε στο 1-1 και έτσι έδωσε την ευκαιρία στη Μάντσεστερ Σίτι να την πλησιάσει στους δύο βαθμούς στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα προηγήθηκε μάλιστα με τον Τζάκα (11′), οι «άγιοι» ισοφάρισαν, όμως, στο 65ο λεπτό με τον Άρμστρονγκ και κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ, παρά τη σφοδρή πίεση της ομάδας του Λονδίνου στα τελευταία λεπτά.

Στο μεταξύ η Άστον Βίλα λες και «ξύπνησε» μετά την απόλυση του Στίβεν Τζέραρντ και διέλυσε με 4-0 την Μπρέντφορντ, ενώ η Λέστερ δείχνει να βρίσκει σιγά-σιγά αγωνιστικό ρυθμό, επικρατώντας μέσα στην έδρα της Γουλβς με το εντυπωσιακό 4-0. Μεγάλη νίκη πέτυχε και η Φούλαμ με 3-2 μέσα στην έδρα της Λιντς.

Η 13η αγωνιστική:

Νότιγχαμ Φόρεστ-Λίβερπουλ 1-0 (55′ Αβονίγι)

Έβερτον-Κρίσταλ Πάλας 3-0 (11′ Κάλβερτ-Λιούιν, 63′ Γκόρντον, 84′ ΜακΝιλ)

Μάντσεστερ Σίτι-Μπράιτον 3-1 (22′, 43′ πεν. Χάαλαντ, 75′ Ντε Μπρόινε-53′ Τροσάρ)

Τσέλσι-Μάντσεστερ Γ. 1-1 (87′ πεν. Ζορζίνιο-90’+ Κασεμίρο)

Άστον Βίλα-Μπρέντφορντ 4-0 (2′ Μπέιλι, 7′, 14′ πεν. Ινγκς, 59′ Γουότκινς)

Λιντς-Φούλαμ 2-3 (20′ Ροντρίγκο, 90′ Σάμερβιλ-26′ Μίτροβιτς, 74′ Ριντ, 84′ Γουίλιαν)

Σαουθάμπτον-Άρσεναλ 1-1 (65′ Σ. Αρμστρονγκ-11′ Τζάκα)

Γουλβς-Λέστερ 0-4 (8′ Τίλεμανς, 19′ Μπαρνς, 65′ Μάντισον, 79′ Βάρντι)