Χωρίς να φορτσάρει καθόλου η Μπαρτσελόνα νίκησε με 4-0 την Αλμερία και προς το παρόν ξέφυγε με 7 βαθμούς από τη Ρεάλ Μαδρίτης, που αγωνίζεται αυτή την ώρα με τη Ράγιο Βαγεκάνο εκτός έδρας.

Το παιχνίδι, που έγινε στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής, ήταν από την αρχή έως το τέλος «παράσταση για ένα ρόλο». Η «Μπαρτσα» από τη στιγμή που άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με το καταπληκτικό σουτ του Μέσι, δεν είχε κανένα πρόβλημα στο δεύτερο μέρος να πετύχει άλλα τρία τέρματα, δύο με τον Σουάρες κι ένα με τον Μπαρτρά.

Η Λα Κορούνια έχασε την ευκαιρία να απομακρυνθεί σημαντικά από την επικίνδυνη ζώνη, καθώς παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 1-1 στην ουραγό της βαθμολογίας, Κόρντομπα. Η αναμέτρηση, μάλιστα, στο «Ριαθόρ» κρίθηκε από έναν παίκτη. Ο Ρουμάνος, Φλορίν Αντόνε άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 55΄, αλλά τρία λεπτά πριν την εκπνοή πέτυχε αυτογκόλ και με τον τρόπο αυτό διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Από το 69΄ οι γηπεδούχοι έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Λουϊσίνιο.